+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Macanudo i jego historia.

 1. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Macanudo i jego historia.

  Burzliwe lata sześćdziesiąte.
  Wszyscy, ale to dosłownie wszyscy, którzy byli połączeni w cygarowym łańcuchu stracili na decyzji z Lutego 1962r.Nałożenie Embarga na produkty pochodzące z Kuby.
  Embargo, które zostało nałożone nie było wytworem jakiegoś widzimisię, lecz wynikiem fiaska rozmów pomiędzy rządami USA i Kuby.
  Na terenie Kuby umieszczony był duży kapitał obywateli amerykańskich, to nie tylko fabryki, plantacje, ale posiadłości, pola golfowe, kurorty, hotele, warsztaty samochodowe, salony sprzedaży etc.
  Gdy rozpoczęto nacjonalizację przemysłu, przejmowano wszystko jak leci bez patrzenia na pochodzenie byłych właścicieli.
  Rząd Stanów Zjednoczonych podjął rozmowy z rządem Kuby o zadośćuczynienie i wypłacenie odszkodowań dla swoich obywateli, którzy utracili posiadane dobra. Niestety rząd Kuby nie chciał spełnić tych postulatów, dlatego nastąpiło embargo.
  Wiele marek cygar wytwarzanych w USA posiadało w swoich mieszankach tytoń kubański.
  Embargo zakazało sprowadzania tego surowca, ale zakupiony już wcześniej mógł być wykorzystywany, niestety starczyło go na ok. dwa lata.
  W tym miejscu jako ciekawostkę i fakt należy wspomnieć, że jedne z najlepiej sprzedawanych cygar maszynowych, jakimi były Białe Sowy, White Owl wykonywano z wykorzystaniem kubańskiego tytoniu. W roku 1960 sprzedano 600milionów szt. tych cygar, które kosztowały 25c za 2szt.Troszkę droższe marki takie jak Wiliam Penn oraz Robert Burns również posiadały w swoich mieszankach tytoń kubański, produkcja tych cygar to oczywiście dzieło General Cigar.

  W 1968 roku Edgar Cullman zakupił fabrykę mieszcząca się na Jamajce, a także prawa do znaku towarowego na terytorium stanów Zjednoczonych, jamajskiej marki cygar Macanudo, które w tamtym czasie były sprzedawany wyłącznie w Anglii, gdzie prawa do znaku towarowego Macanudo należały do brytyjskiej firmy Josef Samuel & Son.
  Pomimo konkurencji z pełną gamą Hawan, produkowane na Jamajce cygara Macanudo miały dość energiczną sprzedaż w Anglii, ze względu na korzystną strukturę cła zapewnioną jamajskim produktom, jako członka narodu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
  Cenowo były bardzo korzystne dla konsumenta.
  Brytyjskie dziedzictwo marki Macanudo, zachowane zostało przez nowych właścicieli w nazwach wielu popularnych formatów
  Duke of Devon,Prince Philip,Baron de Rothschild,Hyde Park,Prince of Wales.

  Nowi właściciele, natychmiast po zakupie fabryki Temple Hall przystąpili do prac nad nową wersją cygar, zajęło im to prawie trzy lata.
  Chcieli jak najszybciej załatać powstałą dziurę po strasznym spustoszeniu, jakie zapanowało od czasu nałożenia przez rząd USA embarga na produkty kubańskie.
  To był prawdziwy pogrom dla wielu firm.


  Cygara Macanudo, zostały zaoferowane na terenie USA w 1971 roku a poprzedzone to było dość dużą kampanią reklamową pod hasłem Macanudo „The Ultimate Cigars”.
  Marka miała kilku „Ojców”.
  Była to grupa wybitnych i doświadczonych w swoich dziedzinach fachowców, najlepszych z najlepszych, jakich nosiła wtedy, nie kubańska ziemia.
  Ralf Holcombe –mistrz uprawy tytoniu oraz prekursor nowoczesnego stylu fermentacji -pracujący od końca lat 20-ch dla rodziny Cullmanów
  Silvio Perez-mistrz w doborze i uprawie liści Candela oraz Jade.
  Morton Annis-artysta odpowiedzialny za przygotowanie opakowań,pierścieni etc.
  Alfons Mayer-szef działu skupu tytoniu.
  Benjamin Menendez-syn twórcy marki Montecristo- odpowiedzialny za dział skupu tytoniu, oraz mieszanek-powiązany z Cullmanami biznesowo w czasach przed rewolucją.
  Ramon Cifuentes mistrz mieszanek tytoniowych -właściciel marki Partagas- również powiązany z rodziną Cullmanów w czasach przed rewolucją na Kubie.
  Ramon Cifuentes wraz z Edgarem Cullmanem Sr, wspólnie stworzyli ostateczny skład mieszanki tytoniu użytej do produkcji pierwszych cygar Macanudo przeznaczonych na rynek amerykański.
  Ramon stworzył mieszankę a Edgar Sr zatwierdził ją.
  Edgar Cullman Sr również pełnił rolę nauczyciela i nadzorcy działu zwijaczy.
  Chodził od stołu do stołu i pomagał zwijaczom, aby cygara wyglądały doskonale.

  Macanudo w potocznym języku hiszpańskim oznacza, najlepsze, najbardziej cudowne.
  Cygara te nie miały sobie równych, przewyższały pod każdym względem, inne cygara ręcznie robione, produkowane na Jamajce oraz Wyspach kanaryjskich, miejscach, z których pochodziły główne marki ręcznie robionych cygar sprzedawanych na rynku amerykańskim.
  Takie kraje jak Dominikana,Nikaragua czy Honduras nie liczyły się w latach 60 na rynku cygar.

  Kluczem do sukcesu marki Macanudo, sukcesu dystrybucji oraz sprzedaży.
  To spójność, powtarzalność kolejnych produkcji cygar.
  Jest to najbardziej spójny produkt, cygara, które opuszczały fabrykę były zawsze takie same.
  Spójność nie jest łatwa do zrealizowania, ponieważ cygara są produktem rolnym.
  Jest to bardzo kosztowne.
  Producent musi posiadać wystarczająco dużo tytoniu, tak aby zawsze można było stworzyć tą samą mieszankę. Nigdy nie może polegać na jednej uprawie.
  Musi być pewny, że ma wystarczająco dużo upraw, dzięki czemu nigdy nie zostanie zauważona żadna zmiana w składzie cygara.

  Producenci byli bardzo ostrożni i dokładni w doborze składników, starzenia się i nie dopuszczali cygar na rynek, dopóki nie mieli oni pewność, że były gotowe.


  Pewne zdanie "Żadne inne cygaro nie smakuje jak Macanudo, ponieważ żadne inne cygaro nie jest jak Macanudo.".
  Było zupełnie uprawnione, aby być szczerze prawdziwym.
  Ponieważ, tylko twórcy obecnego Macanudo spędzili wiele czasu i włożyli wiele wysiłku potrzebnego do osiągnięcia jakości, jaką cechowały się okryte własnymi liśćmi Connecticut Shade cygara Macanudo. Tylko ta marka cygar, ówcześnie produkowana(poza Kubą) była poddawana dwukrotnej fermentacji tytoniu,wg kubańskich receptur i tradycji.
  Fermentacja jest to trzystopniowy proces "pocenia się liści" tytoniowych, najważniejszy i najtrudniejszy proces przy produkcji cygar oraz bardzo kosztowny.

  Liście tytoniowe układane są w stosy fermentacyjne, gdzie temperatura wewnątrz stosu może osiągać do 66 stopni C, w zależności, jakie rodzaje liścia mają być uzyskane.
  Podczas tego procesu z liści tytoniowych usuwany jest amoniak oraz nadmiar nikotyny,rozkładają się cukry.

  Macanudo odniosło wielki sukces.
  Jedwabiste, gładkie i delikatnie wyglądające cygaro początkowo o mieszance liści dominikańskich, jamajskich oraz meksykańskich.
  W takim składzie produkowane były w 100% na Jamajce, a po roku 1975 struktura miejsc produkcji zmieniła się i miała podział 80%produkcji na Jamajce i 20%produkcji na Dominikanie.
  W momencie podziału produkcji Macanudo na dwa kraje, do nowo powstałej dominikańskiej fabryki General Cigars przyłączył się młody Daniel Nunez, późniejszy główny koordynator prac nad marką Macanudo.
  Dyrektor naczelny oraz Master Blender wielu innych marek produkowanych przez General Cigars.
  Ostatnio edytowane przez Jacek Uchryń ; 29-01-2010 o 05:52

 2. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Katowice, PL
  Posty
  689

  Odp: Macanudo i jego historia.

  Jacku,

  Wiele wiadomości o Macanudo już miałem, ale tym tekstem uporządkowałeś moją wiedzę na ten temat.

  Dzięki

  r

 3. Dołączył
  Mar 2009
  Posty
  42

  Odp: Macanudo i jego historia.

  super tekst na świąteczne popołudnie

 4. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Odp: Macanudo i jego historia.

  Cytat Zamieszczone przez ar3k30 Zobacz posta
  super tekst na świąteczne popołudnie
  To miło,że się podobało,ale to co już zostało napisane,to bardziej współczesna historia marki Macanudo,która nie odpowiada na pytanie
  Dlaczego są umieszczone napisy na pudełkach cygar Macanudo

  Jak widać na zdjęciu historia tej marki,sięga aż 1868r.

 5. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Odp: Macanudo i jego historia.

  To miejsce wydaje mi się bardziej odpowiednie i dlatego Jeszcze raz wrócę do fragmentu posta,który wzbudził moje zaskoczenie.
  Cytat Zamieszczone przez bles73 Zobacz posta
  W kilku już miejscach przywołujesz argument, że cygara, które biją rekordy sprzedaży nie mogą być złej jakości. Czy rekordy sprzedaży Macanudo w USA nie są związane z ich ceną i odpowiednio ukierunkowaną promocją? Z reklam, które były dostępne moim pięknym oczom, wynika, że cygara te są kreowane jako cygara dla ludu, takie volkszigarre.Nie wszystko, co się sprzedaje w największych ilościach jest dobrej jakości. Można zrobić z tego dwa wykłady z mikroekonomii i marketingu.Biorąc pod uwagę siłę nabywczą społeczeństwa w Ameryce cygara są takim samym dobrem jak hamburger. Oczywiście cygara klasy Macanudo. Czy McDonald sprzedaje najwięcej hamburgerów w Ameryce, ponieważ wkłada do nich wołowinę najwyższej jakości?

  Ja, gwoli jasności, nie chcę już palić cygar Macanudo z polskich sklepów, ale chętnie zapalę ze sklepu amerykańskiego, żeby się przekonać, czy GC produkuje dobre i złe cygara, czy tylko złe.

  Ja próbuję nie generalizować...

  Nie dzięki cenie a jakości Macanudo jako marka cygar ma taki a nie inny udział w rynku sprzedaży.
  Z początkiem lat 90 Macanudo przewyższało swoją ceną inne marki często o ponad 100%.Wielu z ówczesnego ludu nie mogło sobie pozwolić na te cygara,dziś odpowiednikiem tej sytuacji są cygara Davidoff.(patrząc na siłę nabywczą dolara)
  To były cygara na niecodzienne palenie.
  Lud kupował cygara produkowane,przez inne rodzime firmy,lub tanie produkty z Nikaragui czy też Hondurasu,których cena nie przekraczała 1,2-1,6$
  Fuente Chateau Fuente w 1992r kosztowało zaledwie 1,50$ dziś ok 4,5$
  Macanudo ponad 3$ dziś ok 7$
  Dla mnie to niebywałe i godne szacunku dla twórców tej marki,że cygara o prawie 40 letniej historii sprzedaży wciąż są chętnie kupowane,co odzwierciedla się w ich pozycji sprzedaży na tle konkurentów.

  W przypadku Macanudo nie tylko dobra jakość, ale przede wszystkim stosunek ceny do jakości cygar i doskonałe wieloletnie opinie palących te cygara pomagają w utrzymaniu tej wysokiej pozycji.Oczywiście,że argument ceny jest tu ważny,ale sztuką kolejną było obecne zachowanie cen na poziomie klasy średniej.


  Niezbyt swobodnie poruszasz się w realiach amerykańskich,aż tak lekko to nie jest z tym kupowaniem i paleniem cygar,tu też się nie przelewa .
  Dość niefortunne jest porównanie cygar Macanudo do hamburgerów z fast food,hamburgery są o wiele tańsze i bardziej niezdrowe.
  Fabryki cygar pracujące dla General Cigar, zapewniam Cię robią doskonałe cygara,które wcale nie muszą Ci smakować, co nie oznacza ,że są złe.

  W sprawie cygar już dawno przestałem generalizować.To zbyt złożona i bardzo osobista materia życia.
  Nie piszę ,że cygara są złe.
  Czasami,że cygaro to lub inne mi nie smakowało,lub zostało źle zrobione i nijak nie idzie go wypalić.

  I na koniec
  Dla mnie,Macanudo to najlepsza karta historii świata cygar,
  na szczęście takich kart mam więcej.

  Enjoy

 6. guest Guest

  Odp: Macanudo i jego historia.

  To co piszesz o utrzymywaniu rynkowej pozycji Macanudo i zmianach realcji ich cen w stosunku do innych cygar jest bardzo interesujące. Chyba mocniej poszperam w tym temacie, żeby zdobyć więcej danych i jakiś fajny case sporządze. A jaki był kontekst promocji Macanudo w latach 90-tych?

 7. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Odp: Macanudo i jego historia.

  Cygara Macanudo, zostały zaoferowane na terenie USA w 1971 roku,poprzedzone to było dość dużą kampanią reklamową w radio i prasie, pod hasłem Macanudo „The Ultimate Cigars” nie w kontekście podstawowego cygara,lecz czegoś więcej.
  Początki sprzedaży cygar odbywały się w dobrych restauracjach i innych lokalach klasy "wyższej",dość dokładnie wyselekcjonowane gdzie spotykali się ludzie polityki i "celebryci".
  Tworzono pewien nowy obraz cygar,który ukształtował się i przetrwał do dziś.
  Lata dziewięćdziesiąte,to czasy świetności innych marek cygar ,które dziś są marginesem lub ich niema to Pleiades,Juan Clemente,Don Ramos,chciały pokazać ,że są mocniejsi od Macanudo i innych,ale bracia Cullmanowie robili swoje, kierowali cygara do coraz szerszej grupy społecznej, nie umniejszając ich jakości,korzystali z dobrej opinii,ponad dwudziestoleciu istnienia na rynku,oraz trzymaniu cen w ryzach rozsądnego zysku.
  Macanudo było wtedy pomostem między tanimi cygarami a taką marką jak Davidoff,której przez wiele lat nie było na rynku cygarowym w USA i gdyby nie kolejne wojny o wpływy,to mogłoby tak być do dziś,ale Cullmanowie mieli inne podejście do sprzedaży cygar i chwała im za to.
  Oni chcieli robić dobre cygara i nie zdzierać z ludzi skóry.
  Według mnie,Cullmanowie nauczyli cygar nowe pokolenia amerykanów.
  W 1992 roku prawie 8$ za Davidoffa special R to drożej niż dzisiejsze 16$,nie każdy mógł się szarpnąć na taki wydatek,dziś troszkę mniej to boli,szczególnie gdy lubi się te cygara,te 8$ to jak dzisiejsze 26$ za Davidoff LTD 2009 Toro Especial Seleccion 702, ta cena już boli.
  Trzeba zrozumieć,że w tamtych czasach mieli łatwiej i zarazem trudniej.
  Łatwiej ,ponieważ nowe marki cygar nie wyrastały jak grzyby po deszczu,trudniej ponieważ wciąż nie było mody na palenie cygar premium.
  Reklama była skierowana do dżentelmenów noszących fedory,lub młodzieńców którzy chcieli czegoś więcej niż cygara z Lancaster County,Trenton czy Tampy.
  Czasami wydaje mi się,że początek lat dziewięćdziesiątych w USA ma dużo podobnego do Polski XXI wieku.
  Ludzie wiedzą co chcą palić,lecz nie mogą tego dostać, a to co jest,już troszkę "przejadło im się"szczególnie za takie pieniądze jakie muszą wydawać.

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

 1. Lancaster i jego Pensylwania Broadleaf.
  Przez Jacek Uchryń w dziale Ludzie i Tytoń
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 01-06-2010, 00:55
 2. Macanudo Maduro Diplomat
  Przez Jacek Uchryń w dziale Dominikana
  Odpowiedzi: 25
  Ostatni post / autor: 08-02-2010, 12:57
 3. Kto palił i co sądzi o cygarach Macanudo 1968 ?
  Przez ex member. w dziale O cygarach
  Odpowiedzi: 7
  Ostatni post / autor: 22-01-2010, 18:30
 4. Linie cygar Macanudo.
  Przez Jacek Uchryń w dziale Dominikana
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 05-04-2009, 01:13
 5. Cygaro i jego wartość sprzedaży.
  Przez Jacek Uchryń w dziale O cygarach
  Odpowiedzi: 8
  Ostatni post / autor: 04-03-2009, 22:24

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów