+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Nowa akcyza na cygara

 1. Dołączył
  Jan 2014
  Posty
  2

  Nowa akcyza na cygara

  Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na na kolejną próbę zamachu na krajowych drobnych przedsiębiorców. Czy normalne jest, aby w demokratycznym kraju wprowadzano zmianę przepisów podatkowych, które skutkują kilkunastokrotnym zwiększeniem obciążenia podatkowego i ma to miejsce w przeciągu 3 miesięcy?

  Chodzi konkretnie o zmianę sposobu obliczanie akcyzy od cygar i cygaretek, które obecnie są opodatkowane w wysokości ok 280zł za 1000szt, a od 1 stycznia akcyza ma wynieść ok 390zł za kg (średniej wielkości i dobrej jakości cygaro ręcznie produkowane waży ok 15gram, zatem wzrost wyniesie ponad 2000%). Najgorsze jest to, że zmiany zamiast zostać umieszczone w nowej ustawie o podatku akcyzowym, która nie jest gotowa, zostały wpisane w ustawę okołobudżetową i mają zostać "przepchnięte" już od 1.01.2015.

  Czy z taką niegodziwością i niesprawiedliwością można coś zrobić? Warto wspomnieć, że poziom tej akcyzy w krajach ościennych (Niemcy, Czechy, Słowacja) kształtuje się na poziomie podobnym lub odrobinę wyższym niż obecna akcyza. Nie trzeba chyba mówić, jaki będzie miało to wpływ na krajowe podmioty funkcjonujące na tym rynku.

  Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie takiej regulacji koniecznością wyeliminowania szarej strefy w postaci, tak zwanych „cygar imprezowych”, które udając cygara są w rzeczywistości tytoniem do wytwarzania papierosów (cygaro takie potrafi ważyć ok. 100gram).

  Wystarczyło by jednak, gdyby odpowiednie organa egzekwowały istniejące prawo i stosowały definicję cygara lub cygaretki, która zawarta jest w Dyrektywie UE 2011/64/EU. Zgodnie z Art. 4 pkt 1a i 1b, cygarem lub cygaretką można nazwać zwój tytoniu owinięty naturalnym liściem tytoniu (1a) lub w owijce z odzyskanego tytoniu, w kolorze naturalnym cygara, którego masa bez ustnika jest większa od 2,3grama i mniejsza od 10gram. Bardzo ważną częścią tej definicji jest również fakt, że produkt taki ma być spalony wyłącznie w postaci w jakiej został stworzony.

 2. Dołączył
  Oct 2009
  Przegląda
  Poland / Ireland
  Posty
  200

  Odp: Nowa akcyza na cygara

  To jest nie do pomyślenia. Najbardziej dotknięci zostaną osoby jak my aficionado. Czarna strefa się rozszerzy, to może wtedy buraki przemyślą co zrobili i wszystko naprawią....

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

 1. Cicho sza,a akcyza mocno w górę.
  Przez Jacek Uchryń w dziale O cygarach
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 14-11-2010, 01:52

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów