+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

 1. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  Tytoń Connecticut, pochodzi z obszaru od miasta Portland, poprzez północne obszary stanu Connecticut wzdłuż Doliny rzeki Connecticut, aż do południowych granic stanu Massachusetts.
  Jest to jeden z pierwszych regionów Ameryki północnej zasiedlony przez Kolonistów z Europy począwszy od Holendrów przez Francuzów a skończywszy na Brytyjczykach.
  Ten obszar zawiera bardzo dobrze nawodnione gleby, bogate w substancje odżywcze niezbędne do uprawy tytoniu, doskonały klimat, oraz ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie dzielą się wiedzą i przez prawie dwa stulecia przyczyniają się do produkcji wspaniałego tytoniu.

  Tytoń był wykorzystany w Connecticut w czasach obecności miejscowych Indian Algonquin, którzy używali go do palenia w fajkach.
  O cygarach zaczęto myśleć, około 1763,gdy po raz pierwszy zostały przywiezione do ówczesnej Nowej Anglii przez Izrael Putnama.

  Tytoń uprawia się w wielu regionach Ameryki Północnej,ale Connecticut produkuje wyłącznie tytoń, uznany za wart wykorzystania go tylko przy produkcji cygar, ponieważ żaden inny region nie może konkurować z glebami na obszarach doliny rzeki Connecticut.
  Tamtejsza gleba i klimat tworzą oryginalną jakość tego tytoniu, który wykorzystywany jest przede wszystkim na pokrywy cygar.
  Virginia, Kentucky i inne stany południa nie zachowały takich ziem, jaką posiada Connecticut River Valley. Nawet w obszarach, w górnej Connecticut i Massachusetts nie korzystają z tych samych sukcesów w tej dziedzinie. Bydło i mnóstwo pastwisk były istotnymi czynnikami dla sukcesu w stworzeniu urodzajnych gleb w tym regionie. Najlepszy obszar doliny Connecticut River,znajduje się między Hartford i Zachodem Suffield w Nowej Anglii, są to piaszczyste iły o szerokości dwóch mili i długości 75-iu mil,gleba ta jest ponoć bardzo zbliżona do gleb z okolic Vuelta Abajo.
  Produkcje tytoniu na skalę przemysłową została rozpoczęta przez kolonistów od połowy XVIII wieku, ale dopiero na początku XIX w, został wyprodukowany na pokrywy oraz zwijacze.

  Dużą zasługę w dziedzinie rozwoju tej branży miał Ferdinand Kullmann niemiecki uchodźca, który zmienił nazwisko na Cullman i dał początek historii rodzinie,która stworzyła firmę Cullmans Bros. A dziś stoi na czele General Cigars.
  Uprawa tytoniu z przeznaczeniem na pokrywy oraz zwijacze, ma w ogromnym stopniu wpływ na wzrost rozwoju tego regionu,oraz rodzin tam zamieszkałych.
  Connecticut Shade
  To jasny, złoto brązowy, bardzo jedwabisty o łagodnym smaku i słodkim zapachu liść.
  Najlepsze mają bardzo niewiele żył, gładziutkie i piękne.
  Jest uprawiany głównie w okolicach miasta Windsor. Joseph Cullman Jr stworzył Connecticut Shade z krzyżówki szczepu kubańskiego tytoniu z nasionami siewnej odmiany tytoniu z Sumatry.
  Nazywa się Shade, czyli zacieniony, ponieważ jest uprawianych pod dużymi namiotami, które chronią liście przed bezpośrednim działaniem słońca i nieustannie powielają-naturalnie wilgotne warunki klimatyczne, jakie panują na Sumatrze.
  Pierwszy namiot został wybudowany w okolicy miazta Windsor ok 1900 roku.
  Od tego momentu do chwili obecnej, Connecticut Shade został uznany przez niektórych za najlepszy wrapper na świecie.
  Wywóz tego tytoniu na przełomie XIX oraz XX wieku był niezwykle duży.
  Wywożony na Kubę i używany jako pokrywy w najlepszych cygarach, które następnie eksportowano do innych krajów w tym do USA.
  Był również wywożony do Hamburga w celu przyozdabiania najlepszych cygar sprzedawanych w ówczesnych Niemczech.
  Cygara przywdziane w ten liść naprawdę wyglądają przepięknie, to prawie wzór konspekt jak powinno wyglądać cygaro.
  Dzisiejsze Macanudo Cafe posiada pierwszy sort tego liścia, ale Golden Label owinięty jest w super sort, liście najlepsze z najlepszych, jakie daje ziemia z okolic CRV, ponadto niektóre linie cygar Davidoffa są owinięte w te liście oraz kilka innych marek.
  Zmiany upodobań masterblenderów, oraz poniekąd narzucona przez nich wizja nowych cygar ,spowodowała lekki odwrót nowych konsumentów od cygar z Connecticut Shade,na szczęście konserwatywni miłośnicy cygar dominikańskich nie odwrócili się od cygar z CS , aby zapobiec całkowitej marginalizacji tych pięknych liści zaczęto również uprawiać go w Ekwadorze i Hondurasie, co często skutkuje zwiększonym aromatem, co pozytywnie wpływa na odbiór tych cygar.

 2. Dołączył
  Feb 2009
  Przegląda
  Nysa/Warszawa
  Posty
  187

  Odp: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  ciekawy artykuł, ciekawy spora dawka nowej wiedzy

 3. Colonel Kurtz Guest

  Odp: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  To kolejne pytanie - odnośnie tego zmasowanego importu C. Shade przez Kubę. Rozumiem, że szczyt tego okres przypada na xix/xx wiek.

  Gdzieś wyczytałem, że jedną z charakterystyk cygar kubańskich jest to, że są robione wyłącznie z liści hodowanych na Kubie. Czy to info jest nieprawdziwe? A może jest prawdziwe tylko w odniesieniu do jakiegoś okresu?

 4. Dołączył
  Feb 2009
  Przegląda
  Gdańsk
  Posty
  459

  Odp: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  a ja mam inne pytania, cygara których marek były owinięte liściem SC?

  pozdrawiam

 5. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Odp: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  Cytat Zamieszczone przez Colonel Kurtz Zobacz posta
  To kolejne pytanie - odnośnie tego zmasowanego importu C. Shade przez Kubę. Rozumiem, że szczyt tego okres przypada na xix/xx wiek.

  Gdzieś wyczytałem, że jedną z charakterystyk cygar kubańskich jest to, że są robione wyłącznie z liści hodowanych na Kubie. Czy to info jest nieprawdziwe? A może jest prawdziwe tylko w odniesieniu do jakiegoś okresu?
  Nie był zmasowany,a duży .
  To info jest prawdziwe do okresu porewolucyjnego.
  To jest zakaz ,wymóg rządów komunistycznych a nie charakterystyka estetyczno smakowa.
  Kuba nie miała ładnego jasnego liścia okrywowego, dziś z tym u nich też krucho.
  Pewne ówczesne marki nie nabrałyby tak odpowiednio "jasno-szlachetnego"wyglądu.

  Kiedyś fabryki były w prywatnych rękach ,niejednokrotnie z dużym amerykańskim kapitałem, nie było też zakazu eksportu nasion,tytoniu kubańskiego.Nie było takiej potrzeby wszyscy najlepsi w tej branży siedzieli na Kubie lub w Miami,albo Tampie na Florydzie.
  Sporo cygar było wytwarzanych z domieszką tytoniu kubańskiego np: w do dziś istniejącej fabryce, w gminie gdzie mieszkam w mieście Edison,gdzie dziś niestety robi się tylko cygara maszynowe,cygaretki i papierosy.
  Jakby to ując kiedyś było " normalnie", potem na Kubie nastał komunizm i jest jak jest.

 6. Dołączył
  Jan 2009
  Przegląda
  Central NJ USA
  Posty
  1,674

  Odp: Krótka historia o tytoniu z Connecticut.

  Cytat Zamieszczone przez jasiu1234567890 Zobacz posta
  a ja mam inne pytania, cygara których marek były owinięte liściem SC?

  pozdrawiam
  Amatista

  6 cali długości ring 42 .Cygara wykonywane w Gran Fabrica de Tabacos Hawana,wytwórni należącej do firmy mieszczącej się w stanie New Jersey Benson&Hedges firma ta została założona przez Anglików i była w ich posiadaniu do 1928r,następnie została zakupiona w 1941 r przez Culbro Corp a właścicielem byli bracia Cullman's.W naturalny sposób po przejęciu firmy przez rodzinę Cullmanów właścicieli pól i farm w dolinie rzeki Connecticut w tym czasie firma rozszerzyła swą działalność o produkcje cygar.Fabryka została sprzedana sprzedana ALfonso Lyon w roku 1958 ówczesnemu właścicielowi koncernu Philip Morris,ponieważ Al Lyon chciał odkupić prawa do produkcji papierosów parliment które były stworzone przez braci Cullman a ze względu na innowacyjny filtr papierosy te były nr 1 na rynku amerykańskim )
  Cullmanowie czego się nie dotknęli to odnosili sukces.,ale najlepsze dla nas dopiero miało nadejść

  Cygara te posiadały pokrywy z CS a pozostałe elementy tworzyły liście tytoniu kubańskiego.
  Cygara były pakowane po 50szt w szklane Jary wypełnione cedrem.
  Culbro Corp to późniejszy Genaral Cigars.

  Ps Nie łatwo było to znaleźć.

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

 1. Starzenie cygar a fermentacja tytoniu.
  Przez Jacek Uchryń w dziale Humidor
  Odpowiedzi: 8
  Ostatni post / autor: 30-06-2010, 01:28
 2. Oliva Connecticut Reserve Robusto
  Przez jasiu1234567890 w dziale Nikaragua
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 03-12-2009, 23:44
 3. Krótka Historia o Por Larranaga
  Przez jasiu1234567890 w dziale Kubańskie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 29-09-2009, 11:12
 4. Krótka Historia o Montecristo
  Przez Jacek Uchryń w dziale Kubańskie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 14-03-2009, 20:49
 5. Spalanie tytoniu.
  Przez Jacek Uchryń w dziale Fajka
  Odpowiedzi: 11
  Ostatni post / autor: 10-02-2009, 22:48

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów