Prezentacja z 23.05.2011W 2007 roku Reyes Family Cigars Inc.wprowadziła do sprzedaży specjalną linię cigar Cuba Aliados, dedykowaną dla palaczy najmocniejszych cigar – Cuba Aliados Doble Fuerte. Deyzja o wprowadzeniu tej linii podyktowana była zapewne bardzo pozytywnym przyjęciem przez konsumentów w 2005 roku cygar Puros Indios Doble Fuerte.

Cuba Aliados Fuerte występują w dwóch formatach:
Toro Negro – 6,0 x 53
Rotschild Negro – 5,0 x 50

Skład tych cygar jest następujący:
wrapper – Nikaragua (Corojo)
binder - Nikaragua
filer – Dominikana / Nikaragua

Cygara pakowane są w drewniane pudełka po 20 sztuk.Linie Doble Fuerte: Puros Indios i Cuba Aliados mają kilka cech wspólnych:
1) duża, ponadprzeciętna moc,
2) są bardzo dobrze zbudowane,
3) wyraźne, pieprzne niuanse,
4) miodowo - karmelowy posmak (różne natężenie).

Informacje te opieram na własnych odczuciach.

Cuba Aliados wygląda lepiej od Puros Indios, jest przyzwoicie, równo zwinięte. Wrapper posiada wyraźne, grube żyły, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w Puros Indios. Wrappper jest jaśniejszy, daleko mu do czerni Puros Indios, jest ciemno brązowy, jego barwa nie jest jednolita, chaotycznie, nierównomiernie rozłożone są jej różne odcienie. Cygaro jest jednolicie zwinięte na całej długości korpusu, nie ma różnic dotykowych. Trudno wyczuć jakikolwiek zapach.

Obcinam je delikatnie, zdejmując sam kapturek. Ciąg jest idealny. Smakuje pieprznie i wydziela bardzo zdecydowany aromat drzewny.

Cygaro wydziela dość duże ilości gęstego dymu. Jest mocne, ale nieco słabsze od Puros Indios. Ma zdecydowanie więcej pieprzu, dużo mniej karmelu i miodu, czasami, nieregularnie zbliża się do granicy wytrawności. Natężenie pieprzu jest również nieregularne i jego wzrost zbiega się właśnie ze spadkiem słodyczy.

Cygaro w zakresie opisu aromatyczno – smakowego nie ma sensu dzielić na tercje. Tło to intensywny aromat drzewny. Do tego dochodzą bardzo nieregularne nuty pieprzowe i miodowo – karmelowe. Tak jak w Puros Indios wyczuwalny jest również kwaskowy posmak świeżych owoców. Wszystko to jest wyraźne, nie ma nic z gładkości, zdecydowanie i bez pardonu atakuje kubki smakowe i nozdrza.


Bardzo dobre cygaro, doskonale zbudowane, mocne. W tej chwili bardziej mi smakuje Puros Indios Doble Fuerte, ale o niczym nie przesądzam, bo wiem, że zarówno jedne, jak i drugie cygara powinny leżeć, a jak poleżą to są jeszcze lepsze.

Następny raz postaram się je porównać za kilka miesięcy, o ile wytrzymam.