Padilla Series '68.
Cygara Series 68,stworzone przez Ernesto Padille.
Produkowane są w Hondurasie.
Cygara te, są zwieńczeniem cygarowej trylogii,poświęconej upamiętnieniu pamięci Ojca.
Ojciec Ernesto to Heberto Padilla ur. 20 stycznia 1932,zmarł 24 września 2000,przeżywszy 68lat.
Był ważną postacią dla współczesnej Kuby, wywodził się z rodziny uprawiającej tytoń na plantacjach w Pinar del Rio.
Poeta,krytyk Castro i wielbiciel cygar.
Ową trylogię zapoczątkowały cygara Padilla Signature 1932, drugą częścią były cygara Padilla Signature 1948.
Cyfra 68 w nazwie tych cygar, nawiązuje do dwóch faktów.
Pierwszy odnosi się do roku w którym Heberto Padilla,dostał areszt domowy za opublikowanie zbioru poezji, będącego krytyką wobec ucisku, jaki przedstawiał reżim komunistyczny pod przewodnictwem Castro.
Heberto Padilla był zwolennikiem rewolucji,wspierał Castro,ale nie mógł się pogodzić z tym co Castro zafundował swoim rodakom.
Drugi, odnosi się do ilości lat 68, które przeżył jego Ojciec.


Robusto o klasycznych wymiarach: 5 cali x 50.
Cygaro jest zawijane w Hondurasie,ale w 100% z tytoniu pochodzącego z Nikaragui.
Owijacz to liść Corojo, zbierany z wyższych poziomów rośliny.
Wypełniacz składa się z tytoniu uprawianego w Nikaragui, na bazie kubańskich nasion, pierwszej generacji.
Tytoń pochodzi z farm w rejonach Jalapa i doliny Condega, który jest jednym z najlepszych obszarów uprawy tytoniu w Nikaragui.
Obecnie cygara kosztują około 6-7$/szt.Pakowane są w eleganckie pudełka zawierające 20szt cygar.

Doskonale wykonane cygaro, owijacz w kolorze colorado z lekką, wyraźną domieszką czerwieni.
Liść oleisty, z widoczną fakturą żył, brak wyczuwalnych twardych lub miękkich miejsc.
Aromat przed odpaleniem, był delikatny słodki, ziemisty, smak to wyraźna słodycz kakao, ziół i herbaty.

Pierwsza tercja.

Od pierwszego pociągnięcia, cygaro produkowało sporą ilość dymu, który wypełniał całe gardło.
Smak był słodkawy, złożony z kilku niuansów okraszony pozostawiającą na języku i podniebieniu pikantnością, dym gładki, bardzo delikatny dla gardła.
Doskonały ciąg oraz równe spalanie.
Po pierwszym calu, cygaro łagodnieje, od przypraw, aby zrobić miejsce na przyjemne nuty kakao i palonego cukru.


Uczucie w ustach jest lekko suche, jakby wypełnione sypkim kakao.
Delikatna ziemistość, okraszona ziarnami kawy, oraz słodkością kakao.

Druga tercja.
To wciąż mieszanka kakao i suchej ziemi z dołączającymi przyprawami oraz wyraźnym pieprzem pozostającym na języku i podniebieniu, po wypuszczeniu dymu z gardła.
Wyczuwalne była dawka słodyczy oraz delikatna gorycz.
Wyraźnie ziemisty zapach dymu z cedrem, kawą i palonym cukrem, dość delikatny, łagodny dla nosa i otoczenia.
Ciąg oraz spalanie wciąż doskonałe,pomimo,że trafiały się małe uwypuklenia linii spalania.


Trzecia tercja.
Cygaro wydziela dym, który ma więcej pikantnej słodyczy, coś jakby goździk, cynamon, wciąż jest łagodny i gładki dla podniebienia.
Pod koniec palenia, smak cygara momentami stawał się bardziej pikantny i lekko cierpki.

Ziemistość ziaren kaw dawało o sobie znać, ale wciąż utrzymywał swoją subtelność i przeplatał się z ziemistym,kakaowy,suchym posmakiem.
Pikantność ląduje na ustach i języku, natomiast suchy posmak uderza w podniebienie i tył gardła.
Zapach dymu jest jeszcze słodszy i ziemisty niż rzeczywisty smak.
Podobało mi się to cygaro, wodząc pamięcią w przeszłość.
Przypominam sobie, że cygara te jako młode, były zdecydowanie pikantniejsze, troszkę szorstkie, bardziej i wyraźniej gorzkie a w tym przypadku miałem kontakt z zupełnie doskonale złożonym cygarem z gładkim dymem i delikatnymi smakami.
Dym był gęsty i momentami było go mnóstwo.
Popiół dość jasny wymieszany z czarnymi pierścieniami, był dosyć mocno trzymający się cygara.


W ciągu tygodnia dwukrotnie przypomniałem sobie to cygaro,które kupiłem w 2007r i zakopałem dosyć głęboko.
Pierwsze palenie po kilku latach przeleżanych w humidorze



Było podobne do drugiego, różnił je brak cierpkości i goryczy, przekonało mnie do tego ,aby rozważyć zakup kolejnego pudełka tych cygar.
Drugie palenie utwierdziło mnie,że warto kupić pudło i zatrzymać je na dłuższy czas.
Dzięki za poświęcony wasz czas.