+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Partagas Serie D No.4

  1. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Partagas Serie D No.4

    Partagas Serie D No 4

    Cygaro pochodzące, z najstarszej działającej fabryki na Kubie i może, dlatego uznawane jest za klasykę kubańskich wyrobów cygarowych.
    Cygaro określane jako dobrze zbudowane o drzewnym charakterze smakowo-zapachowym.
    Jego historia sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku.
    Wtedy to po raz pierwszy wprowadzono do produkcji cygara seria A,B,C,D i oznaczono numerycznie od 1do 4.
    Każde z poszczególnych cygar danej serii posiadało wspólną średnicę, różniła je długość.
    Seria D cechowała się średnicą 50/64, natomiast długości były następujące:
    No.1 170 mm.
    No.2 156 mm.
    No.3 140 mm.
    No.4 123 mm. Obecnie 124mm.
    Cygara te zaprzestano produkować, po nacjonalizacji przemysłu na Kubie w wczesnych latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia..
    Serie D No.4 było jedynym cygarem w formacie robusto jakie tworzono dla marki Partagas w 1975r wznowiono jego produkcję, prawdopodobnie dlatego, że nastąpiła moda na tego typu format.
    Cygaro zdobyło swoich wielbicieli na całym świecie.
    Pozostałe cygara z tej serii,ukazały się jako Limitowane Edycje, przypomnienie ich zapoczątkowano w roku 2001 cygarem Serie D No.3.Następnie powtórzono tą edycję w roku 2006.
    Serie D No.3 Coronas Gordas 46 x 143 (5.6") Grand Corona zmniejszono ring wobec oryginału z lat 30-tych,XX w.
    W roku 2003
    Serie D No.2 Robustos 50 x 156 (6.1") Robusto Extra
    W roku 2004
    Serie D No.1 Partagas No.16 50 x 170 (6.7") Double Robusto
    Partagas Serie D No.4, po za seryjną produkcją pojawił się również jako Robusto w specjalnym humidorze upamiętniającym 150 lat istnienia marki Partagas, wykonanym w 1995roku.

    150 lat,150 humidorów z 150 cygarami w trzech formatach, pośród nich 50szt cygar Partagas Serie D No.4 jako Robusto.

    W 1999 roku pojawił się w słynnym humidorze Siglo XXI.
    Od roku 2003 jest obecny w składzie Habanos Selection Series Robusto.
    W roku w 2005 cygaro to pojawiło się jako Reserve Series.

    Jak widać cygaro bardzo eksploatowane przez Habanos .

    I to właśnie cygaro, Bruno i ja zupełnie przypadkiem i spontanicznie wyselekcjonowaliśmy do wspólnego palenia.
    Cygara pochodziły z zakupów w Szwajcarii dokonanych przez Dzika moja sztuka dotarła do mnie jeszcze w 2008r a Bruna w lutym tego roku.
    Obaj mieliśmy dość ładne wyglądające egzemplarze cygar,z dobrą sprężystą konstrukcją.
    Bruna Party leżakował w okolicy 70% wilgotności,mój w przedziale 62-65%.
    Otworzyliśmy cygara wyrzynarkami, po czym nastąpiło sprawdzenie cygar.
    Sprawdzenie ciągu na sucho, werdykt ciąg dobry z lekkim oporem.
    Smak przed zapaleniem,Bruno początkowo nic szczególnego nie wyczuł, natomiast Ja poczułem jałowy smak młodego tytoniu oraz pikantność na ustach.
    Bruno aby doszukać się ostrości potrzebował ponownego sprawdzenia cygara.(Nic mu nie insynuowałem).
    Nastąpiło bezproblemowe rozpalenie cygar za pomocą zapalniczek.

    Początkowy smak u Bruna pikantny zadowalający go, u mnie zbyt ostry, pieprzowo-cedrowy, ciąg mam lekko za ciasny.
    Po początkowej zbyt dużej ostrości cygara,smak się uspokaja wyrównuje i staje się jednostajny ,cechuje go niuans pieprzu ,ziemi i oczywiście tytoniu.
    Mamy za sobą kilka chwil palenia, zwykłego dobrego kawałka kubańskiego tytoniu.
    Nic nadzwyczajnego i specjalnego. Ot dobre cygaro.
    Niestety u mnie następuje awaria cygara
    I kończy się marzenie o dobrym paleniu.
    U Bruna jest wszystko ok.

    pięknisty popiołowy czop

    Siedzi sobie w oparach boskiego dymu
    .
    A u mnie


    Kompletna irytacja, cygaro pali się bardzo słabo, krzywo i co najgorsze traci smak.
    To co najlepsze w tym cygarze, pokazało się na początku i już się nie wrati.
    U Bruna następuje niekontrolowany spadek popiołu mówiłem nad popielnice z tym knotem , nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiony do określenia tego cygara, zdawkowo określa je jako średnia półka z dość monotonnym smakiem drzewno-pikantnym.
    Moje cygaro powoli traci ochotę do palenia, określenie go jako nie dobre, piekące i szczypiące w język to jedyne, co można napisać.
    Druga tercja Cygara Bruna, to spadek siły pikantności, smak się wyrównuje i staje się monotonnie tytoniowy .
    Ja natomiast walczę z cygarem, opalam pokrywę, która jakoś nie chce się palić, kiedy już odpowiednio podgrzana pokrywa wraz z stopą stają się jednym okręgiem żaru następuje przemiana smaku i wkraczają na moje i mojej żony (robi za konsultanta smakowego ) kubki smakowe prażone orzeszki ziemne.
    Ta radość z przemiany cygara nie trwa długo, po kilku minutach znowu pokrywa nie pali się, wypala się wkładka cygara, pozostawiając brzydki kikut o popiele szkoda w ogóle wspominać a smak, staje się ostry,nie pikantny palenie jest mokre dym w ustach wydziela obfitą ilość śliny.
    Myślę, że mój nastrój jest jasny do odgadnięcia

    Bruno biedaczysko siedzi patrzy i oczom nie wierzy, co się dzieje z moim cygarem

    Cóż Bruno zdejmuje z łatwością pierścień z cygara, ponieważ zbliża się do trzeciej tercji.

    Ja natomiast rezygnuje z dalszego palenia, kontynuowanie tego przestaje być kompletnie racjonalne.

    Trzecia tercja u mnie się nie zaczęła,cygaro odłożyłem do historii.
    Bruno tak się nie mógł nadziwić,temu co wyprawia moje cygaro ,że po raz drugi popiół spadł mu nie tam gdzie powinien.
    Konkluzja po wypaleniu cygara,może to i klasyk,może nawet i dobre jest to cygaro (mam takie doświadczenia już za sobą)ale ta sztuka potwierdza regułę braku konsekwencji w tworzeniu kubańskich cygar.Nie mniej nawet tak nie miła przygoda nie zniechęci mnie do ponownego szukania dobrych stron cygara Partagas Serie D No.4.

  2. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Katowice, PL
    Posty
    689

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Świetna recenzja - czekamy na wrażenia Bruna w "pierwszej osobie".

    Nie wypaliłem zbyt wiele tych cygar, ale te które mam za sobą przypominają, Jacku, to co opisujesz. Ostre, ostre, gryzące niemiłosiernie cygaro. Kultura spalania - różna.
    Czytając opinie na ich temat postanowiłem spróbować jeszcze raz (stąd akcja zakupowa w TC). Dlaczego? W czasach kiedy je paliłem w humidorze kubańskim panowała u mnie wilgotność ~70%. Teraz wiem, że cygara z okolic 62% smakują mi zdecydowanie najlepiej i sztuki, które potrafiły ugryźć w język i szczypnąć w gardło przechowywane w niższej wilgotności prezentują się zwykle łagodniej i bardziej kremowo, odkrywając przy tym smaki wcześniej niewyczuwalne...

    Zobaczymy jak będzie



    Pozdr.

    r

  3. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Po takiej recenzji Jacka niewiele mozna dodać. Opisał przecież i moje wrażenia, którymi sie wymienialiśmy w trakcie palenia. Powiem tylko, ze takie symultaniczne palenie to bardzo ciekawe doświadczenie.
    Radeqm, nie sądzę, że ten gryzący posmak tego cygara wynikał z wyższej wilgotności, w której było (u mnie - 70%) przechowywane. Po prostu preferuję taki poziom w humidorze kubańskim jak i w nie-kubańskim. Gdyby to było czynnikiem decydujacym, Jacek powinien miec inne odczucia smakowe paląc partka trzymanego w przedziale 62-65%. A tak nie było. Zadaję sobie pytanie, czy dłuższe leżakowanie coś zmieni. Mam jeszcze 9 sztuk i zgodnie z ustaleniami via ocean spróbujemy powtórzyć akcję symultaniczną za około miesiąc. Moją ogólną ocenę z pewnościa podniosła dobra kultura spalania, brak kłopotów z ciagiem, sztywny popiół. Jednak spodziewałem sie czegos wiecej. Wyglad cygara cieszył oko. W tym przypadku nastąpił przerost formy nad treścia.
    Wnioski: kubańskie pochodzenie cygara nie gwarantuje doznań najwyższej jakości.

  4. Dołączył
    Mar 2009
    Przegląda
    Ruda Śląska
    Posty
    366

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Fajna recka!
    podczas mojego ostatniego pobytu w Warszawie miałem także okazje wypalić międzyinnymi to cygaro, prosto z rąk Premium Cigars . Jak dla mnie to cygarko także charakteryzowała pikantność z tym że nie była ona nadmierna , w smaku było ok ale po jednej trzeciej palenia zaczęło się bardzo nierówno spalać. Może przyczyną tego było to że cygarku nie poświęcałem należytej uwagi ( paliłem je podczas zwijania cygar) a może po prostu są niedopracowane. Właśnie idzie do mnie zamówienie z Akanu - pożyjemy zobaczymy

  5. Dołączył
    Feb 2009
    Przegląda
    Reda
    Posty
    387

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Muszę dodać i coś od siebie. Skoro Jacek dostał Partagasa D4 w 2008 roku i ono było ode mnie, to cygara które paliliście pochodzą z różnych źródeł. Kupiłem dwa pudła D4 i jedno było owszem ze Szwajcarii (był to bodajże sierpień 2008), wtedy też rozbieraliśmy to pudło, ja zostawiłem sobie kilka sztuk, nie pamiętam już ile i czy w ogóle dawałem Brunowi, ale jeśli twierdzi, że jest ode mnie to widać odsprzedałem mu kilka. Pudło to pochodziło z TopCubans. Została mi do tej pory jedna sztuka, która jeszcze poleży. A 3 ostatnie sztuki tego cygara, z tego konkretnego pudła paliły się wręcz wzorowo. Bruno natomiast ma partię cygar, które kupiłem w Belgii w lutym 2009, w zamkniętej bazie NATO. Mam jeszcze pudło po nich, datowane są na luty 2008.

  6. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Panowie,czy ktoś się spotkał z takim opisem na pudełku PSD4 ?

  7. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Katowice, PL
    Posty
    689

    Odp: Partagas Serie D No.4

    Hmmm, mam tylko pudło z ostatnich forumowych zakupów D4 u Richarda i wygląda to inaczej...

    r

  8. Odp: Partagas Serie D No.4

    Może miało być 'by hand' ?

    Adam

  9. Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    127

    Odp: Partagas Serie D No.4


+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Partagas Serie D Especial EL 2010
    Przez bles w dziale Kubańskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-12-2011, 12:45
  2. Partagas Serie D No.5
    Przez Jacek Uchryń w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-12-2010, 09:52
  3. Partagas Festival 2010.
    Przez Jacek Uchryń w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-11-2010, 00:01
  4. Partagas Habaneros
    Przez Don Lecho w dziale Kubańskie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 11:59
  5. Por Larranaga Petit Coronas & Partagas Serie D No. 4
    Przez radeqm w dziale Kupię, Sprzedam, Zamienię
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 03-06-2009, 01:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów