Prezentacja z 29.06.2010



Dzisiaj zapoznaję się z jedną z trzech tegorocznych, kubańskich limitad – Partagas Serie D Especial. Nie wytrzymałem wewnętrznego ciśnienia i kupiłem sampler z trójką limitad w ubiegłym tygodniu w Cgarsltd.co.uk. Cena nie była przyjemna. To były pierwsze moje zakupy w tym sklepie. Z cygar byłem bardzo zadowolony. Solidnie zapakowane, w bardzo dobrej kondycji, pięknie pachnące. W humidorze spoczęły w ubiegły piątek, czyli zaledwie cztery dni temu. Pewnie powinienem dłużej poczekać, ale ciśnienie ….

Partagas według fabryki to format Gordito. Rozmiary ma słuszne: długość 141 mm, ring 50.
Pakowany jest w pudełka SBN po 10 sztuk.



Co do wyglądu miałem mieszane uczucia. Cygaro jest nierówno obcięte przy stopie. Biurko mam wypoziomowane idealnie, a cygaro na nim stać nie mogło w żaden sposób. Wrapper ma brązową barwę w odcieniu pomiędzy średnim, a ciemnym. Jest upstrzony czarnymi plamami. Przez wrapper przebijają w ten sposób zgrubienia i żyły bindera. Sprawia wrażenie cygara bardzo ciasno zwiniętego. Pachnie bardzo intensywnie, orzechami włoskimi.

Posiada oczywiście dwa pierścienie. Główny, czerwony ze złotymi napisami SERIE D ESPECIAL PARTAGAS – HABANA. Drugi, jak w limitadach, złoty z czarnymi paskami i napisem Edicion Limitada 2010.

Otworzyłem wyrzynarką 8 mm. Pomimo twardości i ewidentnie gęsto upchanego tytoniu, co widać w stopie, cygaro na sucho ma ciąg idealny tzn. wyraźny z bardzo lekkim przytkaniem.
Na sucho smakuje wyraźnie orzechami i pieprzem.

Pierwsze porcje dymu nie dają satysfakcji. Cygaro oferuje wyłącznie bardzo lekką chmurkę tytoniową. Takie są pierwsze trzy porcje. Czwarta i następne zaczynają przynosić przyjemność. Cygaro buduje się szybko. Czuć zdecydowany orzechowy aromat, przesiąknięty ziemią. Z każdą porcją staje się coraz bardziej pikantne pieprzem. Przez pierwsze 1 – 1,5 cm. Cygaro jest wytrawne i lekko chropowate do czego przyczynia się owa wytrawność połączona z dużymi, nierównomiernymi dawkami pieprzu. Po ukończeniu tego dystansu cygaro się stabilizuje. Pieprz osiąga dość duży wolumen i jest stabilny, do przodujących orzechów i ziemi dochodzi miodowy posmak. Cygaro jest średnio słodkie. Buduje się w granice pomiędzy budową średnią, a mocną. Ciąg jest wręcz idealny. Końcówka pierwszej tercji przypomina mi D5 EL 2008, a zwłaszcza te egzemplarze, które uchowały się u mnie dwa lata. Przypominam, że palę bardzo świeże cygaro.

O ile w pierwszej tercji cygaro było chropowate, o tyle w drugiej tercji się wygładza. Towarzyszy temu już mocna budowa. Aromaty orzechów i ziemi mocno przyprawione pieprzem, w sam raz słodkie są dobrze zbalansowane. Dochodzą skórzane niuanse. Moc jest już pełna. W drugiej tercji przypomina mi już zdecydowanie najlepsze z dotychczas palonych, egzemplarze D4. Może jest od nich odrobinę słodsze. Jak na razie pod względem mocnej budowy i doskonałego zbalansowania esencjonalnych aromatów, jak na świerzaka, jest zaskakujące.

Ku mojemu zaskoczeniu oba pierścienie odchodzą gładko, co nie jest częste w cygarach kubańskich. Chłopcy oszczędzają na kleju. I dobrze.

W trzeciej tercji na moment cygaro ogarnia wytrawność i na pierwszy plan wychodzi mocny aromat drzewny. Nie trwa to długo, zaledwie 2 – 3 porcje. Szybko następuje poprawa i do samego końca jest bardzo satysfakcjonujące. Orzechy, ziemia, skórzane niuanse, pieprz i miód rozpływają się w gęstej, tłustej śmietanie, tak dobrej, jaką ostatni raz dane mi było spożywać w latach osiemdziesiątych w Związku Radzieckim. Pamiętam ją do dzisiaj.











Mając na uwadze bardzo dobre wrażenia smakowe (za wyjątkiem kilku porcji z początku cygara i z początku jego trzeciej tercji) trzeba niestety wspomnieć o nie najlepszej kulturze spalania. Cygaro skręca, ale nie jakoś znacząco. Charakterystyczna natomiast była samowola popiołu w drugiej tercji. O ile w pierwszej i trzeciej trzymał się przyzwoicie, o tyle w drugiej spadł nieoczekiwanie i posypał się jak piasek. Na początku trzeciej tercji zaliczyłem tunel.
Na korzyść w tym kontekście przemawia to, że cygaro zostawione na kilka ładnych minut nie gaśnie.

Cena w normalnych sklepach, nie tam gdzie kupowałem, niższa, ale nadal niezbyt przyjazna:
CigarWorld.pt – box10 – 125 euro
CigarOne.com – box10 – 162 usd

Reasumując: biorąc pod uwagę świeżość cygara trzeba stwierdzić, że ma zadatki na cygaro bardzo dobre. Niedostatki kultury spalania bilansują się z doskonałym zestawem smakowo – aromatycznym, mocną budową i idealnym zbalansowaniem podczas większości palenia. Bardzo dobrze syci. Jak wiadomo trzeba ostatnio mieć szczęście, żeby zapalić bardzo dobre D4. To cygaro pomimo świeżości daje już to, co najlepsze spotykane D4. Do tego jest większe. Dobrze rokuje. Polecam zakup i cierpliwość. Trzeba pamiętać, że niedawno były tutaj: