+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Kto nam zwija małe cygara.

  1. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Kto nam zwija małe cygara.

    Obecnie, na Kubie jest 4 kategorie zwijaczy cygar, kiedyś było inaczej.
    Spośród trzech z nich wywodzą się torcedores, którzy wykonują cygara na eksport, ostatni poziom (najniższy) to praca na potrzeby rynku krajowego.

    Kategorią początkową jest 5 oraz 6.
    W tych kategoriach podstawowym zadaniem jest szkolenie nowego torcedore, jego zadanie to zdobywanie doświadczenia oraz praca nad jakością na co dzień, aby na końcu szkolenia być może zwinął specjalne cygaro, jakim np. jest Salomonem czy
    Diademas.Nie każdy dostępuje tego zaszczytu,tak, zaszczytu ponieważ ten zawód jest prestiżowy.
    Młodzi,nowi torcedores pracują pod okiem doświadczonych instruktorów oraz brygadzistów,jak również swoich rodziców.
    Bycie torcedore jest jak rodzinna tradycja,z powodu prestiżu to zawód przechodzący z pokolenia na pokolenie.
    Może trochę trudno to zrozumieć,ale jeśli ma się mały wybór a Kubańczycy przez wiele lat mają z tym do czynienia, to lżej jest zwijać cygara niż zaginać na polu obsadzonym tytoniem.

    Często,najwcześniej po upływie 12miesięcy, a potem co sześć, poddawani są testom a egzaminator ocenia możliwości i jakość wykonywanych cygar, od tego zależy dalsza droga zawodowa(kategoria) młodych torcedores, do końca kariery można robić na potrzeby rynku wewnętrznego albo zmienić zawód,ale to jest jak spadek w społecznej hierarchii.
    Aby osiągnąć najwyższy poziom niezbędne są, talent, ciężka praca przez
    minimum 5 lat.

    Kategoria 5. Zwijacze tej klasy wykonują cygara sprzedawane na rynku wewnętrznym (oraz Marevas).
    Oczywiście na początku zaczynają od małych formatów z upływem czasu przechodzą do większych formatów, ale już z tego widać, że rynek wewnętrzny a eksport to dwie różne jakości, cygara zwijane są przez mało doświadczonych lub nieutalentowanych torcedores.

    Prawdziwy początek kariery
    Kategoria 6- zwijacze wykonują tylko małe cygara, przykład: Cremas, Culebras,
    Eminentes ,Londres,Numero3, Marevas, Panetelas,Perlas, Secreto, Seoane Trabuco.
    Dzięki tej kategorii, mamy do czynienia często z kiepsko wykonanymi cygarami i chyba już łatwiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.
    Nie każdy ma taki sam talent do tej pracy.

    Kategoria 7.Zwijacze wykonują średnie cygara, włącznie z figurados: Campanas,
    Cervantes, Corona Gorda, Corona Grande, Edmundo, Dalias, Estupendo, Genios,
    Hermoso nr 4, Hermoso nr 5, Laguito nr 2, Magicos, Partagás 27,
    Petit Edmundo , Robustos.

    Kategoria 8 to obecnie najwyższa klasa zwijaczy, wykonują najważniejsze cygara Cañonazo, Diademas,
    Gran Corona, Gran Pirámide, Hermoso nr 1, 2 i 3,Churchill,
    Prominetes, Magnum 50, Pacos, Pirámides, Robusto Extra, Salomon,
    Sobresaliente i Sublime.

    I jeszcze jedna ciekawostka.
    Torcedore przychodzący do pracy nie wie, co danego dnia będzie zwijał. Nie dostaje informacji, jaką markę wykonuje, li tylko, jaki rodzaj cygara, przez całą zmianę ten sam.

    Dzięki za wasz czas i że jesteście tu.

  2. Dołączył
    Mar 2009
    Przegląda
    Ruda Śląska
    Posty
    366

    Odp: Kto nam zwija małe cygara.

    Ciekawe informacje Jacku. Ja nie mam takiego stażu w zwijaniu jak chociażby najniższa kategoria kubańskich torcedores, niemniej jednak myślę że obecnie moje zwitki reprezentują wyższy poziom niż kategoria 5 a może i nawet 6 kubańczyków Bardzo jestem ciekaw czy nasza mała Milenka będzie chciała podtrzymać tradycje którą ja zapoczątkowałem. Jak na razie wygląda na to ze jakieś zainteresowanie juz ma, bo gdy się krzątam przy humiku często mówi " Daj powąchać -Tatuś"
    Saludos Amigos!

  3. Dołączył
    Feb 2009
    Przegląda
    Nysa/Warszawa
    Posty
    187

    Odp: Kto nam zwija małe cygara.

    Kolejny raz porcja bardzo ciekawego materiału. Dzięki! Szczerze mówiąc zdziwiło mnie, że nie wiedzą jaką markę zwijają.

  4. Dołączył
    Feb 2009
    Przegląda
    Gdańsk
    Posty
    459

    Odp: Kto nam zwija małe cygara.

    No Jacek, sypnąłeś pełna garścią ciekawych informacji. Dzięki
    pozdrawiam

  5. Dołączył
    Oct 2009
    Przegląda
    Poland / Ireland
    Posty
    200

    Odp: Kto nam zwija małe cygara.

    Fajne informacje, dzięki

  6. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Kto nam zwija małe cygara.


+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Kto palił i co sądzi o cygarach Macanudo 1968 ?
    Przez ex member. w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-01-2010, 18:30
  2. Kto ma dziś urodziny? - Maro :-)
    Przez Bruno w dziale Koncert Życzeń
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 09-10-2009, 01:59
  3. Konkurs -Kto to powiedział?
    Przez Jacek Uchryń w dziale Forum konkursowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 07-03-2009, 23:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów