+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Artykuł pt: Kuba to wielka blaga.

  1. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Artykuł pt: Kuba to wielka blaga.

    Chciałbym was zachęcić do przeczytania tego artykułu,szczególnie tych którzy nie mieli okazji.
    Polecam,warto.
    Artykuł pochodzi z Wyborcza.pl, opublikowany został 27 Czerwca 2008r.
    Fragment,którym chcę was zachęcić,dotyczy historii Heberto Padilli
    przedstawiony przez Raula Rivero
    ...Oznak, że panuje bezwzględny zamordyzm i dyktatura było aż nadto, ale Raul wciąż nie pękał.
    W 1971 roku bezpieka aresztowała największego kubańskiego poetę Heberto Padillę za nieprawomyślne wiersze, czyli wywrotową działalność.
    Padilla był nie tylko uwielbianym na Kubie i za granicą poetą i intelektualistą, ale i twarzą rewolucji: zagranicznym korespondentem agencji Prensa Latina, dygnitarzem.Stał na czele Cubartimpeksu, państwowego monopolisty, który decydował, jakie książki wolno sprowadzać na Kubę.
    W jego obronie protestowali: Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Alberto Moravia, Susan Sontag, Mario Vargasa Llosa, Carlos Fuentes, Octavio Paz, Hansa Magnus Enzensberger, Juan Goytisolo.
    W sumie 72 wybitnych światowych pisarzy i intelektualistów, w tym wielu wielbicieli rewolucji oraz Fidela Castro.
    Dyktator dał się łaskawie uprosić i zwolnił poetę z więzienia.
    Jednak za cenę upodlenia. Padilla musiał na publicznym zebraniu związku pisarzy wygłosić samokrytykę.
    Była to mieszanina upokarzającej żebraniny o łaskę, od której poeta nie mógł uciec i szyderczej, histerycznej ironii, którą chciał swoje upokorzenie odkupić. Raul Rivero był na sali, zapamiętał to haniebne widowisko do końca życia.

    - Dla mnie od sprawy Heberto Padilli zaczął się strach.Jeśli ktoś taki może zostać tak zgnojony, to każdy może.
    Ze wszystkich sił wzbraniałem się przed przyznaniem, że to wszystko oszustwo.
    Bo musiałbym przyznać się przed sobą, że mnie zajebali od góry do dołu, że zmarnowałem całą młodość, że byłem skończonym durniem i idiotą.


    Więcej... http://wyborcza.pl/1,88638,5404544,K...lka_blaga.html

  2. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Artykuł pt: Kuba to wielka blaga.

    No to poczytamy, dzięki.

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Kuba - najdłuższe cygaro świata
    Przez dymek w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-05-2011, 22:05
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-07-2010, 15:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów