Prezentacja z 25.04.2010



Podsumowując 1998r. magazyn Cigar Aficionado wybrał 25 najlepszych cygar. Wśród nich znalazły się cztery cygara wyprodukowane przez Nick’s Cigars Ltd. (Tabacalera Perdomo). Cała czwórka to cygara z linii La Tradicion Cabinet Series Perdomo Reserve. Uzyskały noty 92 i 91 pkt. Był to spektakularny sukces. We wspominanym rankingu swoje miejsce zajęło jeszcze jedno cygaro, produkowane przez Tabacalera Perdomo - Dos Rios Pyramid.

Dziesięć lat po tym sukcesie, w celu jego uczczenia oraz dla upamiętnienia 10 lat sukcesów linii La Tradicion Cabinet Series Perdomo Reserve, w 2008r. Tabacalera Perdomo wydała następną generację tych cygar - Perdomo Reserve 10 Year Anniversary.

W linii Perdomo Reserve 10 Year Anniversary występują trzy rodzaje wrappera: champagne (Connecticut), criollo (Cuban seed), maduro. Filler i binder pochodzą z upraw w Esteli.

W linii Perdomo Reserve 10 Year Anniversary występuje pięć rozmiarów:

Figurado 5¾ x 56
Robusto 5 x 54
Epicure 6 x 54
Churchill 7 x 54
Torpedo 7 x 54

Moje dzisiejsze cygaro to maduro, robusto.



Jest śliczne. Ciemny chropowaty, nieznacznie oleisty, ciemny liść. Jest ciężkie, wygląda na to, że jest w nim dużo, ponad normę tytoniu, tak jakby było zbyt ciasno zwinięte. Po obcięciu, na sucho, a potem w trakcie palenia, wbrew tym obserwacjom, problemów z ciągiem nie ma żadnych. Występują na nim bardzo dyskretne, prawie niewidoczne żyłki. Dotykowo jest jednolite, twarde. Wykończone idealnie. Na sucho pachnie mokrym drzewem.

Pierwsze porcje dymu od razu dają mnóstwo satysfakcji. Dają aromat ziaren kawy, czekolady i migdałów. To wszystko przyprawione dyskretnie słodyczą, taką jaką daje cukier trzcinowy.
W trakcie pierwszej tercji do tych wspaniałych aromatów dochodzą bardzo zrównoważone i dobrze wkomponowane pikantne niuanse.



Moc cygara, jak na mój gust, od samego początku jest pełna. Spala się wzorowo, co potwierdza wnioski o poprawności konstrukcyjnej sformułowane przy obdukcji na sucho.


W drugiej tercji bardzo uwypukla się aromat kawy, orzechy i czekolada są w tle. Cygaro jest nadal pikantne. Przewijają się drzewne nuty. Cygaro jest niezwykle dobrze zbudowane. Dostarcza bardzo głębokie aromaty, smakuje wybornie.



W trzeciej tercji cygaro zaskakuje mnie strasznie. To ta tercja w której cygaro powinno się wyostrzyć, któryś z aromatów powinien zdominować pozostałe. Tutaj było odwrotnie. Kawa, czekolada, orzechy, pikantne przyprawy zlały się w kremową konsystencję i jedwabiście sprawiały przyjemność moim nozdrzom i kubkom smakowym. Coś wspaniałego.



Jestem pod dużym wrażaniem kolejnego cygara Perdomo. Bardzo się cieszę, że w kolejnych dniach będę miał jeszcze kilka okazji, żeby zapoznać się z kolejnymi liniami tej marki. Skupiam się oczywiście na wersjach maduro.

Perdomo Reserve 10 Year Anniversary Maduro szczególnie polecam Maćkowi, bo według mnie dokładnie tego, czego przy nim doświadczyłem oczekiwałbym od GH # 3, które palę czasami i za każdym razem ma coś innego z mojego dzisiejszego cygara, ale nigdy nie ma wszystkiego naraz.

Cena w US (Cigarsinternational.com) - $123,74 za 25 sztuk
Cena w PL (AP Global) - 28,79 pln za sztukę, czyli 100% drożej (dużo!).