+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 3
1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

  1. Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Myślę że na ten temat to dobrze byłoby założyć osobny wątek
    Piszę że przynajmniej ja mam spory problem z wilgotnością jako pochodną temperatury...
    Ma ktoś pomysł jak na temperaturę wpłynąć ?

    Adam

  2. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    To pierwsze było łatwe,nowy wątek proszę uprzejmie.
    Druga sprawa a zarazem temat przewodni wątku to już nie taka łatwizna.
    W pewnych kręgach króluje zasada utrzymania max 70% wilgotności niezależnie od temperatury
    Za wysoka temperatura czyli ok 22-25stopni, przy stabilnej wilgotności w granicach 65-max70 % nie ma większego znaczenia dla cygar tak samo jak i za niska15-17st.
    osobiście nie zaprzątałbym sobie głowy temperaturą i tego nie robię.
    Ważna jest wilgotność aby nie była za wysoka i nie przekraczała 70% przy wysokiej temp i nie spadała poniżej 60%.Cygara wbrew pozorom mają sporą tolerancję wytrzymałości.Oczywiście nie lubią szoków ekstremalnych ,ale kto je lubi:p
    Gdy zmienisz walkę z temp,na dbałość o należytą wilgotność ułatwisz sobie życie.
    Oczywiście są sposoby na uregulowanie problemu z wysoką temperaturą ,ale nie są to standardowe zachowania wobec cygar i w sumie po co się do nich uciekać.
    Ważną rzeczą a niestety pomijaną przez właścicieli cygar,jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w humidorach.
    Niestety coraz częściej o tym fakcie zapominają również producenci humidorów.
    Dlatego też my musimy pamiętać o nie przepełnianiu swoich humidorów oraz takim ułożeniu cygar aby zapewnić im obieg powietrza w ścisku nie będą wydzielały za dużo ciepła własnego.

  3. Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Hmmm, mnie zastanawia na jakiej zasadzie jest robiony pomiar wilgotności w higrometrach elektronicznych.

    Chociaż w sumie jeśli higrometr podaje względną wilgotność, a taka chyba ma zastosowanie przy cygarach, to problemu nie ma.

    Ja mma jednak obserwację taką że cygara od Richarda przychodzą perfekcyjne, natomiast jak poleżą u mnie trochę to są mniej wilgotne... a 70% stoi jak drut.

    Adam

  4. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Cytat Zamieszczone przez AdamLuczak Zobacz posta
    Ja mam jednak obserwację taką że cygara od Richarda przychodzą perfekcyjne, natomiast jak poleżą u mnie trochę to są mniej wilgotne... a 70% stoi jak drut.

    Adam
    Obserwację masz jak najbardziej prawidłową.
    U Richarda pewnie jest stała temp dzięki klimie i stała wilgotność.Cygara mają stałe doskonałe warunki.
    Ty natomiast masz stałą wilgotność70% ale temp zmienną,więc cygara odczuwają te zmienności i tracą idealną kondycje na poczet dobrej kondycji .
    Adam my mamy po kilkaset cygar a Richard ma ich tysiące jak mu walnie zasilanie to dopiero będą promocje
    Jak widzisz z cygarami każdy ma jakiś kłopot i zmartwienie żadne to pocieszenie ,ale taka jest rzeczywistość.
    Osiągnięcie stałych warunków dla cygar w domowych realiach jest kosztowne, ale nie niemożliwe,pytanie tylko w którym momencie(przy jakiej ilości posiadanych cygar) staje się racjonalne ponoszenie tych kosztów w osiągnięciu stałych i doskonałych warunków dla naszych cygar.

  5. exmember Guest

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Panowie, co robić, mam 80%, wietrzenie nic nie daje, bo powietrze ma tyle samo, czy chłodzić humidor???

  6. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Przeczekać. Nic nie robić. Będzie dobrze.

  7. Dołączył
    Feb 2009
    Przegląda
    Reda
    Posty
    387

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Jacek kiedyś mówił, że lód powoduje spadek wilgotności. Może spróbuj w tę stronę.

  8. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Tak, ale spadek wilgotności nastepuje na jakiś czas tylko. W sumie to do niczego nie doprowadzi na dłuzszą metę.

  9. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Cytat Zamieszczone przez Bruno Zobacz posta
    Tak, ale spadek wilgotności następuje na jakiś czas tylko.
    Potwierdzam,ale..
    ...jeśli poświęci się czas na pilnowanie momentu,kiedy lód przechodzi w stan cieczy i wymieniać wodę na kolejne kostki lodu.
    Eksperyment wciąż trwa i sprawdza się.
    Na 100 sztuk humidor,aby spadek był powolny podaję dwie-trzy kostki lodu,pilnuję i kiedy jest więcej wody niż lodu to wodę wylewam i dokładam nowe kostki.
    Sposób ten potrzebuje uwagi i czasu.

  10. Odp: Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.

    Jacku, przecież tą metodą wprowadzasz dodatkowy nawilżacz...
    W warunkach domowych ciężko osuszać, możecie spróbować wstawić słoiczek z solą kuchenną, powinna trochę wilgotności pochłonąć.

    Adam

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Temat,problem...
    Przez Jacek Uchryń w dziale Gdzie kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-11-2010, 20:08
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-11-2009, 01:13
  3. Hydrożel jako zamiennik kryształów
    Przez ar3k30 w dziale Humidor
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-03-2009, 03:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów