+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 3
PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Wilgotność sezonowo

  1. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Wilgotność sezonowo

    Cytat Zamieszczone przez proforma Zobacz posta
    poszukaj anhydronu... to naprawdę dobrze osusza...
    Próbowałeś tego osobiście?

    alej, masz sporo słuszności w tym co napisałeś,problem w tym,że nie w każdym humidorze.
    Wilgotność powietrza u mnie często przekracza 80%,niejednokrotnie 90% i trzyma tak przez kilka do kilkunastu dni,są to okresy w których trudno pali się cygara i osobiście zaprzestałem tej mordęgi,natomiast w humidorach wilgotność jest zachowana do65%- 70%,gdyby było inaczej chyba bym zszedł z tego świata.
    Humidory+beeds ,które używają radeqm,proforma i jeszcze kilku ludzi ze mną włącznie dają radę przynajmniej w moim przypadku.
    Zastanawiam się,jakie zabiegi stosowałeś w celu zbicia wilgotności oprócz wyjęcia nawilżacza ?

  2. ex member. Guest

    Odp: Wilgotność sezonowo

    OK. Dzięki. Te Radkowe „beads” wydają się załatwić sprawę. Widzę, że damy radę bez suszarki do włosów.

  3. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Wilgotność sezonowo

    W sumie,to w dalszym ciągu pozostaje sprawa otwarta co z poziomem wilgotności sezonowo.
    Nie wszyscy mają kulki a nikt o takich problemach wcześniej nie wspominał.
    Co właśnie mnie zastanawia.
    Czy nie mają takich problemów,czy też nie chcieli o nich pisać.
    Jeśli nie mają ,to skłaniam się do myśli o jakości twoich humidorów o ich szczelności,jeśli tu jest jakiś sztos ,to nawet najwymyślniejsze beads nie pomogą.
    Warto by jednak przed ich zakupem,poeksperymentować z próbą obniżania wilgotności w bardziej konwencjonalny sposób niż suszarka do włosów.
    Trefne humidory czasami się zdarzają.
    Dlatego pytałem jakich zabiegów dokonywałeś,które co by nie napisać zawiodły w uzyskaniu zaplanowanego efektu.
    Mój pomysł z kupnem nowego humidora ,no cóż opiera się na sporej dawce przeróżnych eksperymentów na żywym ciele cygar.
    Pojemność masz 100szt ilość cygar ok 60 szt cygar większych,czyli obłożenie humidora jest na poziomie ok 75% to troszkę za dużo.Cygara są mocno nawilżone.
    Zanim wydałbym ok 40$ za kulki ,kupiłbym za ok 10zł szczelny pojemnik,coś podobnego do humidora na moje 50szt Upmannów z topicu just landed.
    Przełożył bym tam połowę zawartości humidora i ...dał ze 3 dni relaksu im a potem sprawdził wilgotność.
    Kupno kulek nie zając nie ucieknie.

  4. guest Guest

    Odp: Wilgotność sezonowo

    Czasami najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne

  5. ex member. Guest

    Odp: Wilgotność sezonowo

    Bles73 ... no, czyli suszarka czy wymiana humidora ?? )


    Jacek, problem sezonowy występuje, na pewno, nie tylko u mnie, jednak tylko u tych, którym 70% to jest za dużo i oczekują mniej ... Moze takich nie ma po prostu, przynajmniej u nas, zbyt wiele? Zauważ, że te 70% to chyba najpopularniejsza wilgotność (i najczęściej zalecana) dla przechowywania (a już na pewno starzenia) cygar. Tymczasem swa miesiące w 75 – 80 % to każdy humidor, drewniany, musi tej wilgoci w końcu pociągnąć ... tym szybciej im więcej jest otwierany.

    Tego humidora jestem raczej pewien. To solidna, ciężka dość (z 5kg) konstrukcja i wydaje się być naprawdę szczelna. Obciążenie humidora też raczej ma wpływ jedynie na dynamikę zmian. – wiadomo, że im więcej „zawartości” tym wolniejsza będzie reakcja na zmiany wilgotności w pomieszczeniu – czy to biorąc pod uwagę przenikanie przez drewno czy otwieranie, wietrzenie, humidora. Ostatnio gdy dołożyłem kilka grubych cygar to wilgotność skoczyła o 2% do góry (były widocznie zbytnio nawilżone i zaczęły oddawać) i trwało długo zanim te 2% zgubiłem (teraz się pokapowałem, że mogłem je przecież podsuszyć poza humidorem – choćby tą suszarką .
    W pokoju mam już od tygodnia ok. 60% więc powoli doprowadzę humidor do 65 i tak się go będę starał utrzymać. Na razie cudem drgnął o 1 %. Zimy się nie boję. Problem to ciepłe i wilgotne pory roku.
    No, zobaczymy.

  6. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Wilgotność sezonowo

    Jest trochę ludzi ,którzy uważają ,że humidor to nie elektrownia jądrowa i ja do takich należę,ale lubię mieć cygara o wilgotności najbardziej odpowiadającej moim kubkom smakowym.
    Wielu ludzi przed paleniem podsusza cygara ,ale są i tacy co osuszają cygara przed włożeniem do humidora ,bez użycia suszarek do włosów .
    Reguła 70F/70% jest teoretycznie zalecana,ale w praktyce wielu ludzi nie jest w stanie cieszyć się z palenia cygar kubańskich wyciągniętych z takich warunków.
    Jedną dobrą rzeczą na stabilizację humidora jest podsuszanie cygar przed włożeniem ich do humidora,mamy pewność,że cygara włożone do niego nie podniosą jej,a to już coś w staraniach o ulubione warunki przetrzymywania cygar.
    Druga wersja bez osuszania wstępnego to wsadzanie cygar w workach strunowych lekko niedomkniętych do humidora,tak aby wilgotność powoli się wyrównywała.

  7. ex member. Guest

    Odp: Wilgotność sezonowo

    O tę suszarkę, to pretensje proszę do kolegi Blesa to jego, szatański, pomysł ... Ja się tego od niego nauczyłem!

    Jacek, ja jestem mało praktykujący (nadal palę niewiele), więc się tu pewnie zorientowania w podobnych problemach, czy innych zbiorowych konsultacji, będę czasem domagał Jeśli oczywiście „domagać się” (he, he ) to odpowiednie tu słowa ...
    A humidor nadal mi twardo trzyma 69% . Może drgnie coś jutro.
    Pozdrawiam

  8. Odp: Wilgotność sezonowo

    U mnie jeszcze nigdy chyba nie wzrosła powyżej 72%.
    Może to passatore kryształki są ?
    Ale i tak w beadsy się muszę zaopatrzyć przy okazji jakiejś żeby mieć spokojne serce

    Adam

  9. ex member. Guest

    Odp: Wilgotność sezonowo

    A humidor jak trzymał tak trzyma ...


  10. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Katowice, PL
    Posty
    689

    Odp: Wilgotność sezonowo

    Alej,

    Wyciągnij higrometr na zewnątrz humidora i zobacz czy reaguje. Mnie ten Xikar się kiedyś zawiesił...
    Warto mu też zrobić test solny - można do kalibrować do 75%, jak zapewne wiesz.



    Pozdrawiam,


    r a d e k

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów