+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2
1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Inspiracje "około" cygarowe

  1. Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    239

    Inspiracje "około" cygarowe

    Taki temat chodzi mi już jakiś czas po głowie. i w końcu zabrałem się za jego krystalizację słowną - i nie tylko.

    myślę, że nie jestem w tym odosobniony - pewne kwestie inspirują mnie cygarowo... ;-)

    recenzje kolegów, jakieś reklamy, prasa, książki, strony www, etc...gdzieś tam jest jakiś haczyk i on potem skutkuje jakimś zdarzeniem z cygarami..

    dzieje się to w wielu różnych ujęciach i na wielu płaszczyznach i czasami inklinuje do kolejnych głębszych penetracji..;-)

    ale dość już teoretyzowania - "tera już bede" pisał o co mi chodzi:

    moją inspiracją, o której chce Wam napisać była recenzja Jurka -user- (jeszcze na "brązowym forum") dotycząca cygar Maria Mancini. Nie będę się tu rozpływał nad jej ciekawą formą - tej recenzji - ale warto przeczytać!! epilogu i dyskusji na jej temat -tej recenzji - już nie warto...

    recenzja traktowała o cygarze oczywiście i o jego "czarodziejskości"..a mianowicie związku z Tomaszem Mannem..i jego książce (księdze!!;-) "Czarodziejska góra".. no i ja właśnie wziąłem i ....no właśnie nie...cygara jeszcze nie zapaliłem (a są w CiT;-) ale zabrałem się za książkę!! i na dzień dzisiejszy jestem w mocnym stadium zaawansowania drugiego (ostatniego..;-) tomu.. książka...Mann - no cóż - czysta klasyka..jak ktoś lubi - polecam..fabuła - no cóż...przyjechał młody (25lat) człowiek do sanatorium w Davos i... . (czytaj literalnie: KROPKA;-) to co się dzieje przez ponad 1000stron - dzieje się na prawdę w czytelniku czytającym a nie w tak zwanej "akcji"..której tam nie ma..!;-) ale to klasyka właśnie - tak ja przynajmniej postrzegam..

    dlaczego na forum cygarowym o tym piszę - otóż jest tam wiele miłych dla duszy aficionado wstawek. sympatia i związek z cygarami..pojawiają się sporadycznie - ale są "niewinnie" wspaniałe!! jedną z nich przytaczam poniżej w postaci skanu "prawdziwej" książki - chodziło mi o to! a nie o wklejenie "tylko tekstu"!!
    btw - książkę wypożyczyłem w Bibliotece miejskiej nr 16..a Pani bibliotekarka (po tym jak ją odnalazła..) jak mi ją wręczała to najpierw oczyściła ja z mocnej warstwy kurzu, a potem z uśmiechem powiedziała - "o, jest Pan pierwszym jej czytelnikiem"...a mam wydanie z 1974 roku!!;-) to miłe było..i jest!!-rozumiecie o co mi chodzi?;-)

    oprócz skanu jest jeszcze kilka takich miluśich wstawek cygarowych; jedną z nich jest jeszcze: (cytat z głowy): "Przewidując dłuższy pobyt w kurhauzie zaordynowałem aby przysłano mi z Hamburga odzież zimową i moje ulubione cygara Maria Mancini z Bremy w ilości sztuk 200." taaak!!! słownie - DWIEŚCIE!!;-).

    taka to moja "inspiracja" właśnie - częściowo już skonsumowana - bo książkę "zaczynam kończyć" a cygaro na pewno kiedyś zapalę!! choć Radek (który je palił...) mi odradza..!;-)

    zachęcam do pisania o takich "inspiracjach" bo każdy z pewnością je ma (że go coś tknęło do tego..;-) a ja wiem, że to i nie moja ostatnia!!

    Dzięki Jurek, że mnie "inspirnąłeś" i dzięki (pośmiertnie) Tomek (Mann), że napisałeś!

    pozdrawiam!!"inspiratywnie"!!!;-)

    Pe.eS.
    skan poszedł do Radka - on wstawi za moją prośbą!!bo ja nie umiem...;-/

    wstawione
    r a d e k
    Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mann.jpg
Wyświetleń:	447
Rozmiar:	92.4 KB
ID:	250  
    Ostatnio edytowane przez radeqm ; 18-09-2009 o 21:16 Powód: dodanie załącznika
    Rafał

  2. Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    315

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    miło poczytać o takich inspiracjach... oby tak dalej...
    ...życie jest za krótkie, by żyć byle jak...

  3. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Chyba sam Jurek nie spodziewał się,że recenzją cygara zainspiruje kogokolwiek do przeczytania książki.
    Brawo.
    ... tu napisano najpiękniej jak tylko można było zachętę do ponownego pisania o cygarach.
    ... ilu ludzi jeszcze można zainspirować.
    Hm zaiste,że Radek odradza Ci palenie tych cygar a ty go słuchasz,pewnie boi się aby ich dla niego nie brakło.

  4. exmember Guest

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Wtrącę sie do tematu, bo... Jest to krzepiące, że recenzja cygara Maria Mancini sprowokowała Rafała do przeczytania " Czarodziejskiej góry". Powieśc wybitna, nie ma co ukrywać, taka dla aficionado, ponieważ tam jest specyficzne widzenie rzeczywistości, podobno aficionado tak mają, że inaczej, bardziej szczegółowo, mocniej...

  5. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Katowice, PL
    Posty
    689

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Uchryń Zobacz posta
    ...Hm zaiste,że Radek odradza Ci palenie tych cygar a ty go słuchasz,pewnie boi się aby ich dla niego nie brakło.
    Oj nie - nie o to chodzi.
    Po prostu sztuka, którą paliłem wybitnie mi nie podeszła. Ale była to tylko jedna sztuka


    r a d e k

  6. guest Guest

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    No i zainspirowałem się. Jestem w trakcie Maria Mancini Torpedo Natural.
    Całkiem, całkiem. Czarodziejska Góra też zaliczona, ale w ubiegłym wieku

  7. Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    239

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Cytat Zamieszczone przez bles73 Zobacz posta
    No i zainspirowałem się. Jestem w trakcie Maria Mancini Torpedo Natural.
    Całkiem, całkiem. Czarodziejska Góra też zaliczona, ale w ubiegłym wieku
    ale super!!

    ja sobie już "obiecałem", że Marię Mancini zapalę jak skończę książkę..a to będzie w tym wieku...;-)..mam nadzieje, ze nawet roku..;-)
    a nawet w październiku!! więc i zapale w tym roku..i wieku..;-) no chyba że nie zakupię?!?!?!ale kupię przecież!! jak nie - to pojadę do CIT'u i tam zapalę!!;-)

    miło mi, że stałęm się kolejnym "inspirantem" w ciągu zdarzeń i "inspirnąłem" kogoś, kto się przyznał!! bless You!! 73 razy dymem cygarowym!!;-)

    hej
    Rafał

  8. ex member. Guest

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Mnie, Maan, swoją powieścią zainspirował, już parę lat temu, do odwiedzenia Davos (bo wtedy jeszcze o cygarach nawet nie myślałem) Od owego czasu jeżdżę w Alpy co roku i to zwykle, tak jak nasz Castrop, w sierpniu.

    Natomiast do zapalenia Macanudo (connecticut a później maduro) zainspirował mnie niejaki Carlos Ruiz Zafon ... Polecam jego powieści „Cień wiatru” i „Gra anioła”, gdzie te właśnie cygara pojawiają się w kilku wątkach. Właśnie Macanudo palą czasem jej bohaterowie w tym stary, poczciwy, Sempere. Księgarz.
    Dość mroczne klimaty, duch starych, zapomnianych książek, niespełnionych czy też nawet zawiedzionych miłości ... A dzieje się to wszystko w scenerii dawnej Barcelony.

    A Marię Mancini (oczywiście Magic Mountain) może zapalę w przyszłym roku ...
    I tylko mam nadzieję, że będzie mi smakowała bardziej niz młodemu Castropowi po przyjeździe do kurortu!

    alej

  9. Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    239

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    bardzo miło alej, że napisałeś w tym watku o swoich "inspirantach", ale wybacz - klasyka i szacunek tego wymagają: Thomas Mann (nie Maan), a bohater książki to Hans Castorp (nie Castrop).
    sam "walę kromy" ortograficzne i "literówy" ale na punkcie nazwisk mam uczulenie... tak to jest jak ktoś z moim nazwiskiem mieszka w Polsce..;-)..gdzie 2ff nie występuje...a 2nn kojarzy się przeważnie z wyrazami: panna i wanna. nie mówiąc już o H i Ch...;-)

    na prawdę jestem mile zaskoczony Twoimi lekturami - a czuć, że przeczytałeś "...Górę" - bo na prawdę na początku pobytu "tu na górze" Hansowi cygara przestały smakować;-) a jest o tym malutka wzmainka {jak na kobylastość księgi!;-}
    ja w Davos jeszcze nie byłem - ale na pewno nie omieszkam, jak tylko będę w tamtych rejonach. z tego co kojarzę to teraz jest jakaś strasznie "snobistycznie dorga" ta mieścina i "popularna"..ale może odnajdę gdzieś czar i cień tamtych czasów...jak u nas w Krynicy Zdroju;-)

    a propos cienia..a właśniewie "Cienia Wiatru". czytałem książkę!! ale nie wynalazłem tam wzmianki o Macanudo... a czytałem ją już w moim tzw.: cygarowym odcinku życia..;-) może "Gra anioła" ma te konotacje?

    "Cień..." na prawdę godny polecenia - a do drugiego tytułu - właśnie mnie "inspirnąłeś"!!! poszukam tego w moich bibliotekach!

    pisz dalej o inspiracjach!!

    hej

    Pe.eS.
    takie te inspiracje się mocno literaturowe zrobiły...a przeca inne też mogą być!!!;-)
    Rafał

  10. ex member. Guest

    Odp: Inspiracje "około" cygarowe

    Rafał.
    Wybacz mi proszę te literówki (choć ten Mann może być raczej nie do wybaczenia), ale „Górę” czytałem dosyć już dawno ...

    O Macanudo faktycznie (a na pewno więcej) jest w „Grze Anioła”, ale o „Cieniu wiatru”, będąc przy Zafonie, jakoś nie mogłem nie wspomnieć – to piękna powieść

    Pozdrawiam i i jeszcze raz sorry za moją niedbałość w pisowni.
    alej


    PS.
    Rafał, aha, ja mam pamieć do innych szczegółów i, jesli sobie przypominam, to tam było „tu w górze” a nie „tu na górze” ... - a teraz ma być taki złośliwy "emotikon" ) ale nie wiem jak sie go wstawia
    Ostatnio edytowane przez ex member. ; 23-10-2009 o 20:24 Powód: PS dopisałem ;)

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Nie "W czym ?" ale "Jak ?"
    Przez MADMAX w dziale Humidor
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-08-2013, 19:37
  2. ROSALONES I JDN Serie "B" Fuerte już w Polsce
    Przez Don Lecho w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-12-2011, 19:06
  3. Wakacyjno-urlopowe "eventy" cygarowe
    Przez rafhof w dziale Nie tylko cygarami człowiek żyje ...
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 09-08-2011, 18:39
  4. Cygarowe "spontany"
    Przez Don Lecho w dziale Spotkania Aficionados
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-03-2010, 14:20
  5. "Okazje" cygarowe
    Przez Jacek Uchryń w dziale O cygarach
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-12-2009, 23:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów