+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2
1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Guayabera - koszula dla aficionado

  1. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Guayabera - koszula dla aficionado

    Do napisania tego tematu skłonił mnie pomysł Don Lecho, aby w którymś z amerykańskich sklepów zaopatrzyć się w guayabery. Wtedy dopiero dowiedziałem się, co to jest ta guayabera.

    Jest to koszula o specjalnym, charakterystycznym kroju, używana w tropiku przez Latynosów. Ta specyficzna koszula pochodzi z Kuby.

    Pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć obszerny fragment artykułu pani Ewy Kulak: Guayabera - tropikalny, latynoski smoking, zamieszczonego w 2005 roku na portalu:
    www.kolumbijsko.com
    Autorka wyraziła zgodę na wykorzystanie jej opracowania.

    „Historia tej koszuli sięga roku 1709, kiedy to w czasach Kolonii do niewielkiego, kubańskiego miasteczka, Sancti Spíritus przybyli z Granady Andaluzyjczycy: don José Pérez Rodríguez, zwany „Joselillo” i jego żona, Encarnación Núñez García. W krótkim czasie, otrzymali oni kilka paczek z materiałami przesłanymi z Hiszpanii przez ich krewnych.
    Encarnación, jak większość kobiet w tamtych czasach, była krawcową, dlatego szybko zabrała się do pracy, szyjąc wygodne i cienkie koszule, z długimi połami, pozwalające na wyłożenie ich na spodnie. Koszule te zyskały ogromną popularność wśród guajiros, jak zwykło się określać na Kubie rolników. Dołożono im kieszenie, w których mężczyźni mogli nosić niezbędne przedmioty i materiały służące do skręcania tytoniu.

    Początkowo, koszulę nazywano yayabera, od rzeki Yayabo przepływającej przez miasto. Poza tym, w pobliżu Sancti Spíritus rosły w znacznych ilościach pyszne owoce, gwajawy. Ponieważ koszule posiadały z przodu dwie dość duże kieszenie, rolnicy umieszczali w nich gwajawy. Stąd właśnie nazwa guayabera.

    Czas płynął, a guajaberze dodawano zakładki, plisy i liczne guziki. Jednak najważniejsza zmiana w jej wyglądzie pojawiła się podczas walk wyzwoleńczych na Kubie w latach 1868 – 1898, kiedy kubańscy wyzwoliciele poruszali się na koniach z maczetą w ręce. Guayaberze dodano wówczas dwa rozcięcia po bokach, aby ułatwić jeźdźcom błyskawiczne wyjmowanie maczety z pokrowca.

    Bardzo szybko guayabera przeszła ze wsi do miasta, od rolników do mieszczan ciepłych, południowoamerykańskich metropolii. Jedną z jej głównych zalet jest fakt, że można wykładać ją na spodnie i że materiał z jakiego została wykonana jest delikatny i odpowiedni na tropikalne lato. W tej właśnie koszuli Gabriel García Márquez wystąpił na przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, w niej również Ernest Hemingway pijał w Hawanie swoje mojito. Dobrze skrojona i przylegająca do ciała guayabera stała się najpopularniejszą koszulą wśród latynoskiego społeczeństwa.”


    http://www.youtube.com/watch?v=yatlk46JlcE


    http://www.youtube.com/watch?v=UaOrf...eature=related


    http://www.youtube.com/watch?v=mNsEl...eature=related


    Jak Wam się to podoba? Wyobrażacie sobie spotkanie przy cygarze, w Polsce gdzie wszyscy maja na sobie guyabery i kapelusze panama? Kuszące Prawie jak na Kubie. U nas w Trójmieście niedługo tak będzie. Jestem szczęśliwym posiadaczem takiej koszuli (przyjechała zza wielkiej wody), Jasiek już złapał guyabarowego bakcyla. Niebawem i on będzie posiadał swoja guayaberę.
    Ponieważ na przestrzeni czasu powstało sporo różnych modyfikacji kroju koszuli, powstały odmiany dla kobiet etc., zakładam galerię, guayaber, aby pokazać wielość i różnorodność odmian tego stroju.

  2. Dołączył
    Mar 2009
    Przegląda
    Ruda Śląska
    Posty
    366

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Mariusz co nie zapomnisz o mnie

  3. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Jeśli masz ochotę to nie ma sprawy. Nasza krawcowa i większy rozmiar jest w stanie uszyć. Co do szczegółów - ustalimy na PRV, no wiesz, kolor, etc. Ale wydaje mi sie, że ta moja jest klasyczna i będzie służyła za wzorzec.

  4. Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    +1 for me

    Adam

    PS. dawaj foty.
    a

  5. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Trójmiasto
    Posty
    923

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Troszkę fotek znajduje sie w galerii na forum. Adam 1 for you. No problem, ale trzeba każdorazowo ustalić szczegóły: rozmiar i kolor, rodzaj materiału. Ale to da się zrobić.

  6. Konto usunięte. Guest

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Poruszyliście ciekawy temat. W naszej szerokości geograficznej aktualny może bardziej latem, bo trudno zimą paradować po ulicy w guayaberze i panamce, tym nie mniej warty uwagi. Musimy przecież jakoś sobie radzić, by maksymalnie wczuć się w rolę cygarowych aficionados Oprócz samych cygar, akcesoriów z nimi związanych i latynoskiej muzyki takim elementem podkreślającym naszą odmienność od zwykłych palaczy nikotyny może być strój
    Guayabery nie mam, ale zamiast niej latem, zwłaszcza gdy zanosi się na cygarowe popołudnie, noszę koszule z lnu bądź z cienkiej bawełny, zazwyczaj białe. Do tego lniane spodnie. Kapelusze mam trzy, ale brakuje mi panamki Pierwszy przywiozłem z Australii - jest z rafii. Potem nabyłem tani, kowbojski na Pikniku Country. Wreszcie trzeci to zwykły, słomkowy kapelusz na upały. Lubię nosić też skórzaną kamizelkę, w której kieszeniach mogę schować cygaro i zapalniczkę.
    Reasumując, warto czasami zadbać o strój lub nakrycie głowy, które nie dość, że latem pomagają nam znosić upały (podobnie jak guayabery czy panamy w przypadku Kubańczyków), to dodają nam cygarowego szyku i sprawiają, że przez chwilę możemy się poczuć lepsi i przystojniejsi niż w rzeczywistości jesteśmy
    Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	guayabera.jpg
Wyświetleń:	754
Rozmiar:	86.1 KB
ID:	230   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cygaro.jpg
Wyświetleń:	715
Rozmiar:	87.3 KB
ID:	231   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cowboy.jpg
Wyświetleń:	719
Rozmiar:	95.4 KB
ID:	232   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kapelo.jpg
Wyświetleń:	687
Rozmiar:	86.0 KB
ID:	233   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiesniak.jpg
Wyświetleń:	699
Rozmiar:	85.4 KB
ID:	234  

  7. Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Ostatnia fota rewelacja

    Pierwsze skojarzenie (no offence) : WEREWOLF

    Adam

  8. guest Guest

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Co prawda nie szata zdobi człowieka, ale ta szata bezapelacyjnie zdobi.
    W zimę pod grubym swetrem nie będzie wyglądała najlepiej, ale w lato za rok chyba często będzie zastępowała u mnie nudne polówki. Wielkie dzieki za ten wątek.

    Kupię ze dwie sztuki za miesiąc w kraju ich pochodzenia (już się nie mogę doczekać ). Oprócz tego, że są zaj....... to kupię dwa rozmiary za małe, żeby stanowiły silny motywator (jeden z wielu) w wytrwałości w diecie, która opócz przykrości z powodu ssania, nie jest tragiczna, bo składa się z warzyw i cygar. Oczywiście zjadam tylko te pierwsze.

  9. Dołączył
    Jan 2009
    Przegląda
    Central NJ USA
    Posty
    1,674

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Por último!
    Gracias a mi Amigo Bruno.
    Esta es una lectura hermosa, observó el humo humos Davidoff Miellenium Blend Robusto.
    Esperamos con interés un artículo sobre los sombreros de Panamá.

    Maro apariencia más que perfecto.



    Temat bardzo ciekawy i dłuuuuuugo oczekiwany .

  10. Konto usunięte. Guest

    Odp: Guayabera - koszula dla aficionado

    Moja aparycja perfekcyjna nie jest Jacku W moim wieku ma się dość pokory, by nie wierzyć pochlebcom Prezentację zrobiłem dla wspólnej zabawy, na czym poznał się chociażby Adam Nie ma sensu traktować siebie samego zbyt poważnie. Lepiej w ten sposób traktować innych Pozdrowionka dla wszystkich

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-01-2014, 00:09
  2. Gwardylon-Sto lat dla ciebie.
    Przez Jacek Uchryń w dziale Koncert Życzeń
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 01:41
  3. Fajka dla początkującego
    Przez oZz w dziale Fajka
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21-04-2010, 15:25
  4. Urodzinowe serdeczności dla Entelma :)
    Przez Konto usunięte. w dziale Koncert Życzeń
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-09-2009, 20:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów