PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wilgotnością jako pochodną temperatury.



AdamLuczak
17-02-2009, 01:47
Myślę że na ten temat to dobrze byłoby założyć osobny wątek :)
Piszę że przynajmniej ja mam spory problem z wilgotnością jako pochodną temperatury...
Ma ktoś pomysł jak na temperaturę wpłynąć ?

Adam

Jacek Uchryń
17-02-2009, 06:28
To pierwsze było łatwe,nowy wątek proszę uprzejmie.
Druga sprawa a zarazem temat przewodni wątku to już nie taka łatwizna.
W pewnych kręgach króluje zasada utrzymania max 70% wilgotności niezależnie od temperatury
Za wysoka temperatura czyli ok 22-25stopni, przy stabilnej wilgotności w granicach 65-max70 % nie ma większego znaczenia dla cygar tak samo jak i za niska15-17st.
osobiście nie zaprzątałbym sobie głowy temperaturą i tego nie robię.
Ważna jest wilgotność aby nie była za wysoka i nie przekraczała 70% przy wysokiej temp i nie spadała poniżej 60%.Cygara wbrew pozorom mają sporą tolerancję wytrzymałości.Oczywiście nie lubią szoków ekstremalnych ,ale kto je lubi:p
Gdy zmienisz walkę z temp,na dbałość o należytą wilgotność ułatwisz sobie życie.:cool:
Oczywiście są sposoby na uregulowanie problemu z wysoką temperaturą ,ale nie są to standardowe zachowania wobec cygar i w sumie po co się do nich uciekać.
Ważną rzeczą a niestety pomijaną przez właścicieli cygar,jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w humidorach.
Niestety coraz częściej o tym fakcie zapominają również producenci humidorów.
Dlatego też my musimy pamiętać o nie przepełnianiu swoich humidorów oraz takim ułożeniu cygar aby zapewnić im obieg powietrza w ścisku nie będą wydzielały za dużo ciepła własnego.

AdamLuczak
17-02-2009, 10:44
Hmmm, mnie zastanawia na jakiej zasadzie jest robiony pomiar wilgotności w higrometrach elektronicznych.

Chociaż w sumie jeśli higrometr podaje względną wilgotność, a taka chyba ma zastosowanie przy cygarach, to problemu nie ma.

Ja mma jednak obserwację taką że cygara od Richarda przychodzą perfekcyjne, natomiast jak poleżą u mnie trochę to są mniej wilgotne... a 70% stoi jak drut.

Adam

Jacek Uchryń
29-05-2009, 19:18
Ja mam jednak obserwację taką że cygara od Richarda przychodzą perfekcyjne, natomiast jak poleżą u mnie trochę to są mniej wilgotne... a 70% stoi jak drut.

Adam
Obserwację masz jak najbardziej prawidłową.
U Richarda pewnie jest stała temp dzięki klimie i stała wilgotność.Cygara mają stałe doskonałe warunki.
Ty natomiast masz stałą wilgotność70% ale temp zmienną,więc cygara odczuwają te zmienności i tracą idealną kondycje na poczet dobrej kondycji :).
Adam my mamy po kilkaset cygar a Richard ma ich tysiące jak mu walnie zasilanie to dopiero będą promocje :r:
Jak widzisz z cygarami każdy ma jakiś kłopot i zmartwienie ;) żadne to pocieszenie ,ale taka jest rzeczywistość.
Osiągnięcie stałych warunków dla cygar w domowych realiach jest kosztowne, ale nie niemożliwe,pytanie tylko w którym momencie(przy jakiej ilości posiadanych cygar) staje się racjonalne ponoszenie tych kosztów w osiągnięciu stałych i doskonałych warunków dla naszych cygar.

exmember
02-07-2009, 00:11
Panowie, co robić, mam 80%, wietrzenie nic nie daje, bo powietrze ma tyle samo, czy chłodzić humidor???

Bruno
02-07-2009, 02:26
Przeczekać. Nic nie robić. Będzie dobrze.

Dzik
02-07-2009, 02:46
Jacek kiedyś mówił, że lód powoduje spadek wilgotności. Może spróbuj w tę stronę.

Bruno
02-07-2009, 02:47
Tak, ale spadek wilgotności nastepuje na jakiś czas tylko. W sumie to do niczego nie doprowadzi na dłuzszą metę.

Jacek Uchryń
02-07-2009, 03:19
Tak, ale spadek wilgotności następuje na jakiś czas tylko.
Potwierdzam,ale..
...jeśli poświęci się czas na pilnowanie momentu,kiedy lód przechodzi w stan cieczy i wymieniać wodę na kolejne kostki lodu.
Eksperyment wciąż trwa:) i sprawdza się.
Na 100 sztuk humidor,aby spadek był powolny podaję dwie-trzy kostki lodu,pilnuję i kiedy jest więcej wody niż lodu to wodę wylewam i dokładam nowe kostki.
Sposób ten potrzebuje uwagi i czasu.

AdamLuczak
02-07-2009, 08:46
Jacku, przecież tą metodą wprowadzasz dodatkowy nawilżacz...
W warunkach domowych ciężko osuszać, możecie spróbować wstawić słoiczek z solą kuchenną, powinna trochę wilgotności pochłonąć.

Adam

exmember
02-07-2009, 08:50
Z lodem nie bardzo mam ochotę ryzykować, chyba, że w woreczku, ale i tak woda się skropli na powierzchni wiec... Chyba jednak poczekam, nawilzacz może wyjmę, jest w zasadzie w tej chwili zbędny, cygara mógłbym trzymać na półce, taka jest wilgotnośc powietrza. No i temperatura, w domu mam 22 stopnie. Zobaczę, jak do wieczora nic sie nie zmieni rozpocznę chłodzenie ( może za pomocą kawałka metalu lub ceramiki, oziębienie takiego detalu do -20 stopni powinno dać efekt )

Jacek Uchryń
02-07-2009, 09:56
Jacku, przecież tą metodą wprowadzasz dodatkowy nawilżacz...

Adam
Tylko pozornie,mój eksperyment miał na celu zbić temperaturę,zbija 1-1,5stopnia,ale jakimś cudem natury lód wchłania wilgoć.
Jeśli dasz pełne pudełko po bateriach AAA z kostkami lodu, to w szufladowym humim(dużym) wilgoć spada wręcz błyskawicznie,gdy wyjmiesz tak samo szybko wraca.:(
Pod pudełko wkładam kawałek ręcznika papierowego,zewnętrzna skroplina nie moczy humidora.
Przy zachowaniu ostrożności nie ma żadnego ryzyka,spróbujcie sami aby doświadczyć efektu.
Oczywiście nic na siłę :)bo to troszeczkę metoda upierdliwa jest,aby utrzymać stały efekt.
Dlatego robię przymiarkę do kupna lodówki na wino,będzie stała temp to i z wilgotnością nie będzie problemu,nie wiem tylko czy "garnituru starczy" budżet mocno napięty mam.
Generalnie to był przypadek,ja używam kulek nie kryształków/żelu więc z wilgotnością nie mam problemów.
Kupno kulek rozwiązuje problemy.Nie wiem czy w Polsce są one dostępne.
Wydasz raz spokój masz :D

Jacek Uchryń
02-07-2009, 10:09
Kulki
http://www.heartfeltindustries.com/proddetail.asp?prod=HB_05_65
I o kulkach
http://www.heartfeltindustries.com/Bead_Set_Up.asp
http://www.heartfeltindustries.com/faq.asp
http://www.cigarmony.com/index.asp?PageAction=VIEWCATS&Category=8

Bruno
02-07-2009, 13:12
Posiadam takie kulki i je stosuję. Jednak, jeśli humidor stoi w pomieszczeniu o dużej wilgotności to i one czasem nie dają rady.

exmember
02-07-2009, 15:24
Kulek nigdy nie stosowałem, bo wiecie... Ja mam jakies uprzedzenia to takich wynalazków. Myślę o oziębionym kawałku ceramiki. Tak prawdę powiedziwszy, to najlepsza byłaby zimna, sucha cegła, to znaczy kawałek cegły. Pije wodę mocno, bo to porowate, no spróbuję wieczorem.

Jacek Uchryń
07-07-2009, 01:00
I jak tam ,próba ceglana odbyła się?

entelm
07-07-2009, 07:22
Dlatego robię przymiarkę do kupna lodówki na wino,będzie stała temp to i z wilgotnością nie będzie problemu


Jak na cygara, to humidor. :D

http://www.liebherr.com/hg/en/products_hg.asp?menuID=101405!337507-0

AdamLuczak
07-07-2009, 09:15
O fiu fiu, jak mawiają wróbelki :)
Wie ktoś może jakie są koszta takiego cudeńka ?

Adam

entelm
07-07-2009, 10:04
Ano.
Jedyne 2.000 €.

Jacek Uchryń
07-07-2009, 17:26
...ale to i tak jest na bazie lodówki,
jeśli humidor z prawdziwym drewnianym wykończeniem to takie
zakładka -humidor-Cooling system
i czujemy się jak w LCdH :D
http://www.cigarstime.it/eng/main_ct_eng.html
albo coś mniejszego

http://www.vinotemp.com/View.aspx/2973/Thermoelectric-Humidor
to mi się wydaje nawet ładne,ale troszkę mała pojemność.

exmember
07-07-2009, 21:57
Próba się odbyła, ale nie ceglana tylko fajansowa :-))) Ale wciąż mam 74. Raczej udało mi się szybko obniżyc temperaturę za pomocą oziębionej fajansowej filiżanki , no i to sie przekłada na wilgotność. I od razu mówię, nie palcie cygar kubańskich z takiej wilgotności, są okropne, piekące, nic dobrego. Dziś spróbowałem zapalic partagasa i... Nie da rady, niesmaczny, bo przewilżony. Na szczęście jest ciepło, wietrzę mocno humidor, nawilżacz suchy, więc powoli wilgotnośc spada. Nie obnizam gwałtownie, bo obawiam sie o cygara. A pale z humidora niekubańskiego, tam mam 65-68 % i Gran Habano jest przepyszne.

AdamLuczak
07-07-2009, 22:50
Ja się cieszę bo mam równo 70% w obu humikach i jest dobrze :D
Szczelne skrzynki z puro :D

Adam

Bruno
08-07-2009, 01:19
U mnie wilgotność utrzymuje sie na przyzwoitym poziomie. Tzn. róznie w poszczególnych humidorach, od 68%-72%. Tylko w najmniejszym, mimo kulek w nawilżaczu przekracza 75%. Pogoda sie zmieni i wszystko wróci do normy. Moim zdaniem nie jest problemem ta podwyższona wilgotość sama w sobie ale dopiero w połaczeniu z wysoka temperaturą: ok. 25 st. C. I w takiej sytuacji ważna jest szczególna dbałość o czystość wkładu nawilżaczy. Jeśli ktoś jeszcze stosuje gąbki powinien je wymienić na nowe, etc. Aby zarodniki pleśni nie miały pożywki.