PDA

Zobacz pełną wersję : Przerabiam humidor



jasiu1234567890
11-02-2009, 23:57
Witam.
Od dłuższego czasu już (a szczególnie po wizytach u Bruna) myślałem o humidorze z tacką.
Jako że dopadłem cedr, mam sprzęt i możliwości wziąłem sprawy w swoje ręce i.... działam :mrgreen: Konstrukcję ą traktuję też poniekąd jako naukę pracy z cedrem.

Zaczęło się tak...

[/URL]

wczoraj wszystko pociąłem na płaty o grubości 5 mm.

Dzisiejsze działania to ciecie tych płatów na listeweczki o szerokości 3 i 2 cm, później kątowanie listewek no i klejenie. Najpierw powstała ramka teraz czekam aż Ona wyschnie i jutro będę działał dalej.

(http://i191.photobucket.com/albums/z245/jasiu1234567890/Schowek03-4.jpg) (http://i191.photobucket.com/albums/z245/jasiu1234567890/Schowek01-7.jpg) [URL=http://i191.photobucket.com/albums/z245/jasiu1234567890/Schowek03-5.jpg]

Temat prowadzę bliźniaczo na jednym i na drugim forum :)

pozdrawiam serdecznie

proforma
12-02-2009, 00:39
powodzenia!

klepitko
12-02-2009, 10:40
No to mamy pierwszego polskiego producenta kompostników:)

jasiu1234567890
12-02-2009, 11:42
I tu Cię mam! Niestety nie pierwszego :)

pozdrawiam

Jacek Uchryń
12-02-2009, 17:33
Witam.
Od dłuższego czasu już (a szczególnie po wizytach u Bruna) myślałem o humidorze z tacką.
Jako że dopadłem cedr, mam sprzęt i możliwości wziąłem sprawy w swoje ręce i.... działam :mrgreen: Konstrukcję ą traktuję też poniekąd jako naukę pracy z cedrem.

Bravo.


Zaczęło się tak...
Czyli jak?
Co to za kawałek cedru?
jakie to miało wymiary?
gdzie to dorwałeś za ile i czemu tak drogo?




wczoraj wszystko pociąłem na płaty o grubości 5 mm.

Dzisiejsze działania to ciecie tych płatów na listeweczki o szerokości 3 i 2 cm, później kontowanie listewek no i klejenie. Najpierw powstała ramka teraz czekam aż ona wyschnie i jutro będę działał dalej.
czy to ma być dodatkowa część już istniejącego humidora?




Temat prowadzę bliźniaczo na jednym i na drugim forum :)

pozdrawiam serdecznie
No i dobrze ,warto się dzielić swoją radością.

P.S.
Złamanie regulaminu w tym w przypadku ,uznaliśmy za nikłą szkodliwość czynu.
pkt 9 w swoim zamyśle miał mieć inne brzmienie.
Admin też człowiek i pomylić się może.Tym bardziej ,że działał w podniesionym stanie euforii,jaka towarzyszyła przy pracy nad stworzeniem tego miejsca, przyjaznego wszystkim i wszystkiemu co związane z szlachetną odmianą palenia tytoniu,w postaci cygar i fajki:D

Jasiek Działaj dalej i proszę uzupełnij temat o słowo wstępne, jak to się zaczęło.
Bo jak na razie to "chleb";) zaczęliśmy jeść od środka.

Enjoy.

jasiu1234567890
12-02-2009, 18:10
Oczywiście, trochę mało informacji podałem.
blok cedru miał wymiary 20 cm szerokości, 5 cm grubości i 50 cm długości.

Jest to cedr indonezyjski, z moich obserwacji ma on identyczne właściwości co cedr hiszpański (niestety niezbyt duże ilości materiału porównawczego). Dorwałem ten cedr w składzie drzewnym w Ostrowie Wielkopolskim. Drogo nie było bo: pan w słuchawce był na tyle miły że podesłał mi ten kawał jako gratis od firmy, a jeśli będzie mi pasował zamówię większą ilość. :)

Dodam tylko że z cedru tego korzysta jeden z naszych rodzimych producentów humidorów i pudełek na cygara.

pozdrawiam

Jacek Uchryń
12-02-2009, 18:53
Cedr Indonezyjsski-to drzewo iglaste-żywiczne.
Spanish Cedar-nazwa potoczna, a dokładnie Cedrela odorata-to drzewo liściaste.
To są zupełnie dwa inne rodzaje drzew,z zupełnie innym przeznaczeniem i wykorzystywaniem go w przemyśle.
Robi się ciekawie.

Miałem do czynienia z humidorem w którym było wykorzystane żywiczne drzewo,wiem jakie destrukcyjne skutki dla cygar ma taki humidor.
Wszystkie cygara trzymane w nim bez foli ,przejęły ten sam żywiczny zapach.
Nawet trochę mam tych cygar.:(

jasiu1234567890
12-02-2009, 19:13
To co ja mam nie jest w ogóle żywiczne, jak chodzi o zapach też niczym się nie różni od cedru hiszpańskiego, pożyjemy, zobaczymy :)
Jeśli okaże się, że coś jest nie tak to wywalam tą szufladkę :)

pozdrawiam

exmember
12-02-2009, 22:47
Są różne gatunki cedru- cedrela odorata,thuja plicata , cedrus deodora... Niech każdego aficionado Bóg broni przed pakowaniem cygar do pudła zrobionego z thuja plicata czy cedrus deodora. Równie dobrze można zapakować do skrzynki z drewna świerkowego. Do cygar tylko cedrela odorata. Z tego co wiem , to cedrela odorata jest dostępna w Niemczech, jest tam firma robiąca humidory, entelm to sprawdzał, nawet był pomysł sprowadzania tego cedru, ale ceny, ceny prosto z Kosmosu. Zresztą... Juz lepiej zrobić humidor z drewna czereśniowego ( najlepsza dzika czereśnia) czy innego owocowego, a ścianki wyłożyć cedrem.

proforma
12-02-2009, 23:35
święte słowa...

klepitko
13-02-2009, 09:31
Jeszcze ładniejsza jest dzika wiśnia. Mam takiej troche i jak kasa pozwoli to planuję z niej zrobić szafkę na fajki.

jasiu1234567890
17-02-2009, 02:04
Skończyłem:

[/URL] [URL=http://i191.photobucket.com/albums/z245/jasiu1234567890/IMG_6796.jpg] (http://i191.photobucket.com/albums/z245/jasiu1234567890/IMG_6795.jpg)

moje obserwacje:
humidor nadal trzyma właściwą wilgotność, aromat z humidora nie zmienił się - wręcz przeciwnie, wąchając tackę wydaje mi się, że to na przejęła zapach bardziej hmmm cygarowy.

Oczywiście na bieżąco kontroluję sytuację, własny humidor na pewno będę robił już z cedru hiszpańskiego:)

pozdrawiam

Jacek Uchryń
17-02-2009, 02:25
Ładna,ale brakuje miejsc do chwytania jej, jak leży w środku humidora?

jasiu1234567890
17-02-2009, 11:18
w środku humidora przykleiłem w rogach takie małe trójkąciki, na równej wysokości, a tacka opiera się na na tych wystających narożnikach widocznych na zdjęciach powyżej :)

pozdrawiam

Don Lecho
27-03-2009, 22:53
Otrzymałem od Jasia próbkę próbki:) i stwierdzam że drewno to nadaje się jak najbardziej do naszych celów. Mam podobne kawałki z pudełek po cygarach i mają one taką samą barwę i zapach