PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgotność sezonowo



ex member.
14-10-2009, 13:47
Od kilku miesięcy (powiedzmy, że od czerwca) nie mogłem obniżyć wilgotności w humidorze - pomimo, że mam wyjęty nawilżacz - gdyż w domu bywało czesto pow. 70 % a i niekiedy jeszcze więcej. Musiałbym bardzo długo wietrzyć humidor w dniach, kiedy wilgotność w pokoju spadała do jakiś 65%.
Dopiero teraz zaczyna sie ona bardziej obniżać, jak już zacząłem ogrzewać (nawet nie chcę myśleć co będzie gdy się ociepli i śnieg zacznie topnieć:)) W humidorze mam jeszcze dziś aż 69%. Ubiegłego lata, pamietam, było to samo - wiosna, jakieś pierwsze deszcze, koniec z ogrzewaniem i wilgotnosć rośnie nie do opanowania ... Jak latem utrzymać wilgotność na poziomie 65 % to naprawdę nie mam pojęcia.
Ratowałem sie tak, że wyjmowałem cygaro, które chciałem wypalić już na dzień wcześniej, no ale tylko wtedy gdy, akurat, wilgotność w domu się obniżała - irytujące nieco zajęcie, jednak palenie 70 % kuby (co tu już było jak widzę, przez Radka, poruszane) jest dalekie od tego o co chodzi.
Macie jakieś patenty na zbicie, lub utrzymanie niższej, wilgotności w sezonie letnim? Nie muszą być super efektywne – dla mnie dobre i 2-3%.

Pozdrawiam.

proforma
14-10-2009, 14:02
anhydron czyli bezwodny nadchloran manezowy wiąże do 35% wagowych wody - i o ile pamiętam jest bezwonny... ale to trzebaby było sprawdzić. no i poeksperymentować ile go wsadzić do humidora by Ci go za bardzo nie osuszył...

Jacek Uchryń
14-10-2009, 14:02
jaka jest pojemność humidora i ile jest tam cygar?

ex member.
14-10-2009, 14:10
Humidor na jakieś 100 cygar. Jest w nim ze 60, raczej dużych - ring 50 i więcej.

guest
14-10-2009, 16:42
Suszarka do włosów?

Jacek Uchryń
14-10-2009, 17:23
Wymień humidor.

ex member.
14-10-2009, 21:39
Ad. Proforma.
Chemię nie bardzo chciałbym stosować, ale kto wie czy, przynajmniej doraźnie, nie jest to jakieś rozwiązanie. No zobaczymy.

Ad Jacek.
Wymienić? Na jaki? Chyba ... z „osuszaczem” – cokolwiek by to miało znaczyć - zamiast nawilżacza? Są takie w ogóle?
Bo pprzecież w każdym humidorze wilgotność wzrośnie do średniej panującej w pomieszczniu. To jest jedynie kwestia czasu, a otwieranie humidora ten proces znacnie przyspiesza. Mój trzyma parametry ale nie przez pięć, dość wilgotnych, letnich, miesięcy. W sezonie grzewczym, gdy wilgotnośc w nim muszę podnosić, przez nawilżanie, to nie ma problemu z jej stabilizacją . Zresztą w innym humidorze, małym, też mam to samo. Lato +- 70 % a to, jak dla mnie, za dużo.

radeqm
14-10-2009, 22:26
Alej,


Moja rada:

http://www.heartfeltindustries.com/products.asp?cat=14
http://www.cigarmony.com/rhbeads16ounces65rhhumiditybeadswithmeshholder.asp x

Ewentualnie możesz wziąć nawet 60%.


Pozdrawiam,


r a d e k

AdamLuczak
14-10-2009, 23:18
A zwykła sól kuchenna w szklance by nie pomogła ?
Jest całkiem higroskopijna...
Możesz ją wcześniej wyprażyć w piekarniku.

Adam

proforma
15-10-2009, 00:14
poszukaj anhydronu... to naprawdę dobrze osusza...

Jacek Uchryń
15-10-2009, 01:32
poszukaj anhydronu... to naprawdę dobrze osusza...
Próbowałeś tego osobiście?

alej, masz sporo słuszności w tym co napisałeś,problem w tym,że nie w każdym humidorze.
Wilgotność powietrza u mnie często przekracza 80%,niejednokrotnie 90% i trzyma tak przez kilka do kilkunastu dni,są to okresy w których trudno pali się cygara i osobiście zaprzestałem tej mordęgi,natomiast w humidorach wilgotność jest zachowana do65%- 70%,gdyby było inaczej chyba bym zszedł z tego świata.
Humidory+beeds ,które używają radeqm,proforma i jeszcze kilku ludzi ze mną włącznie dają radę przynajmniej w moim przypadku.
Zastanawiam się,jakie zabiegi stosowałeś w celu zbicia wilgotności oprócz wyjęcia nawilżacza ?

ex member.
15-10-2009, 08:29
OK. Dzięki. Te Radkowe „beads” wydają się załatwić sprawę. Widzę, że damy radę bez suszarki do włosów.

Jacek Uchryń
15-10-2009, 12:45
W sumie,to w dalszym ciągu pozostaje sprawa otwarta co z poziomem wilgotności sezonowo.
Nie wszyscy mają kulki a nikt o takich problemach wcześniej nie wspominał.
Co właśnie mnie zastanawia.
Czy nie mają takich problemów,czy też nie chcieli o nich pisać.
Jeśli nie mają ,to skłaniam się do myśli o jakości twoich humidorów o ich szczelności,jeśli tu jest jakiś sztos ,to nawet najwymyślniejsze beads nie pomogą.
Warto by jednak przed ich zakupem,poeksperymentować z próbą obniżania wilgotności w bardziej konwencjonalny sposób niż suszarka do włosów.
Trefne humidory czasami się zdarzają.
Dlatego pytałem jakich zabiegów dokonywałeś,które co by nie napisać zawiodły w uzyskaniu zaplanowanego efektu.
Mój pomysł z kupnem nowego humidora ,no cóż opiera się na sporej dawce przeróżnych eksperymentów na żywym ciele cygar.
Pojemność masz 100szt ilość cygar ok 60 szt cygar większych,czyli obłożenie humidora jest na poziomie ok 75% to troszkę za dużo.Cygara są mocno nawilżone.
Zanim wydałbym ok 40$ za kulki ,kupiłbym za ok 10zł szczelny pojemnik,coś podobnego do humidora na moje 50szt Upmannów z topicu just landed.
Przełożył bym tam połowę zawartości humidora i ...dał ze 3 dni relaksu im a potem sprawdził wilgotność.
Kupno kulek nie zając nie ucieknie.

guest
15-10-2009, 13:16
Czasami najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne :)

ex member.
15-10-2009, 13:30
Bles73 ... no, czyli suszarka czy wymiana humidora ?? ;))


Jacek, problem sezonowy występuje, na pewno, nie tylko u mnie, jednak tylko u tych, którym 70% to jest za dużo i oczekują mniej ... Moze takich nie ma po prostu, przynajmniej u nas, zbyt wiele? Zauważ, że te 70% to chyba najpopularniejsza wilgotność (i najczęściej zalecana) dla przechowywania (a już na pewno starzenia) cygar. Tymczasem swa miesiące w 75 – 80 % to każdy humidor, drewniany, musi tej wilgoci w końcu pociągnąć ... tym szybciej im więcej jest otwierany.

Tego humidora jestem raczej pewien. To solidna, ciężka dość (z 5kg) konstrukcja i wydaje się być naprawdę szczelna. Obciążenie humidora też raczej ma wpływ jedynie na dynamikę zmian. – wiadomo, że im więcej „zawartości” tym wolniejsza będzie reakcja na zmiany wilgotności w pomieszczeniu – czy to biorąc pod uwagę przenikanie przez drewno czy otwieranie, wietrzenie, humidora. Ostatnio gdy dołożyłem kilka grubych cygar to wilgotność skoczyła o 2% do góry (były widocznie zbytnio nawilżone i zaczęły oddawać) i trwało długo zanim te 2% zgubiłem (teraz się pokapowałem, że mogłem je przecież podsuszyć poza humidorem – choćby tą suszarką ;).
W pokoju mam już od tygodnia ok. 60% więc powoli doprowadzę humidor do 65 i tak się go będę starał utrzymać. Na razie cudem drgnął o 1 %. Zimy się nie boję. Problem to ciepłe i wilgotne pory roku.
No, zobaczymy.

Jacek Uchryń
17-10-2009, 11:22
Jest trochę ludzi ,którzy uważają ,że humidor to nie elektrownia jądrowa i ja do takich należę,ale lubię mieć cygara o wilgotności najbardziej odpowiadającej moim kubkom smakowym.
Wielu ludzi przed paleniem podsusza cygara ,ale są i tacy co osuszają cygara przed włożeniem do humidora ,bez użycia suszarek do włosów :nunu::D.
Reguła 70F/70% jest teoretycznie zalecana,ale w praktyce wielu ludzi nie jest w stanie cieszyć się z palenia cygar kubańskich wyciągniętych z takich warunków.
Jedną dobrą rzeczą na stabilizację humidora jest podsuszanie cygar przed włożeniem ich do humidora,mamy pewność,że cygara włożone do niego nie podniosą jej,a to już coś w staraniach o ulubione warunki przetrzymywania cygar.
Druga wersja bez osuszania wstępnego to wsadzanie cygar w workach strunowych lekko niedomkniętych do humidora,tak aby wilgotność powoli się wyrównywała.

ex member.
17-10-2009, 11:51
O tę suszarkę, to pretensje proszę do kolegi Blesa ;) to jego, szatański, pomysł ... Ja się tego od niego nauczyłem!

Jacek, ja jestem mało praktykujący (nadal palę niewiele), więc się tu pewnie zorientowania w podobnych problemach, czy innych zbiorowych konsultacji, będę czasem domagał ;) Jeśli oczywiście „domagać się” (he, he :)) to odpowiednie tu słowa ...
A humidor nadal mi twardo trzyma 69% . Może drgnie coś jutro.
Pozdrawiam

AdamLuczak
19-10-2009, 15:57
U mnie jeszcze nigdy chyba nie wzrosła powyżej 72%.
Może to passatore kryształki są ?
Ale i tak w beadsy się muszę zaopatrzyć przy okazji jakiejś żeby mieć spokojne serce :D

Adam

ex member.
21-10-2009, 13:01
A humidor jak trzymał tak trzyma ...

radeqm
21-10-2009, 14:54
Alej,

Wyciągnij higrometr na zewnątrz humidora i zobacz czy reaguje. Mnie ten Xikar się kiedyś zawiesił...
Warto mu też zrobić test solny - można do kalibrować do 75%, jak zapewne wiesz.



Pozdrawiam,


r a d e k

ex member.
21-10-2009, 16:16
Radeq,
higro jest całkiem OK. Reaguje na zmiany wigotnoci (w pokoju mam akurat 57%). Humi ma widać tak dużą bezwładnosć. Myślę, że lada dzień spadnie na 68, a potem ze dwa tygodnie i zejdzie do 67 ...
Ale masz rację co do możliwości tego xikara. Kiedyś, też mi sie zawiesił. Reset przywołał go do porzadku.

Pozdrawiam

guest
28-10-2009, 20:18
OK. Dzięki. Te Radkowe „beads” wydają się załatwić sprawę. Widzę, że damy radę bez suszarki do włosów.

Są całkiem blisko:
http://www.cigarworld.de/shop/detail.php4?artnr=90004217

radeqm
28-10-2009, 20:23
Są też dużo droższe: 50 eurasów vs. 32 dolary...

r

guest
28-10-2009, 22:10
Nawet dwa razy droższe.
Quiz polega wyłącznie na tym, czy pacjent może czekać na skierowanie do sanatorium, czy niezbędna jest R-ka.
Poza tym zero stresu z uc.

ex member.
29-10-2009, 08:12
Jak już stwierdzono podczas wywiadu, grzewczy sezon służy naszemu pacjentowi wybornie ... I dopiero wygaszenie w kominie, wiosenne roztopy, a i pierwsze pewnie burze, wymagać będą kuracji w suchszym nieco klimacie ...

Za tutejsze zainteresowanie jego stanem zdrowia, pacjent ów, bardzo dziękuje.