PDA

Zobacz pełną wersję : Hoyo De Monterrey Petit Robusto



jasiu1234567890
12-06-2009, 22:37
Na dzisiejsze plenerowe palenie wybrałem cygaro, które wiele razy mnie zaskakiwało tak pozytywnie, jak i negatywnie... nie wiem skąd w nim ta zmienność, tym bardziej że 80% palonych egzemplarzy pochodziło z jednego pudła.Hoyo De Monterrey Petit Robusto. Wszyscy znamy to cygaro, ale postanowiłem o nim co nieco skrobnąć. Czemu? Bo jestem ciekaw Waszych opinii. Ja opiszę to cygaro na podstawie egzemplarzy, które odebrałem pozytywnie.



Technicznie palony egzemplarz, jak i wiele poprzednich był bez zarzutu, pokrywała, gładka, ładna, równa. Bez przebarwień, żyłek, dziurek. Cygaro elastyczne, bez miękkich miejsc. Zapach przed odpalaniem to głównie migdały, tytoń i odrobina ziemi. Przyjemnie, całość dość delikatna.

Odpalamy.



Cygaro, szybko i równo przyjmuje płomień, linia żaru początkowo lekko poszarpana, po chwili się wyrównuje, by co jakiś czas palić się krzywo. Jednak po kilku minutach żar sam się wyrównywał. Popiół ciemny, równy, zwarty z cygarem.






Zapach i smak. Generalnie cygaro jak pachnie tam smakuje, od początku bardziej migdały, tytoń i ziemia w tle. W miarę upływu czasu te proporcje zmieniają się, robi się bardziej tytoniowo. Ale... No właśnie. Gdy przy mocniejsyzch pociągnięciach, cygaro nabierało temperatury oferowało zupełnie inny, bardzo ciekawy i złożony bukiet. Tutaj dominowały niuanse, torfowe, dużo głębokiej ziemi i... pieczony młody ziemniak. Ciekawe.


Reasumując: cygaro wiele mnie zaskakiwało. Niektóre egzemplarze zostawiały niedosyt inne konsternacje. Przy ostatnich 2 sztukach świetnie się bawiłem paląc je, cygaro oferowała tak wiele przy tak małym rozmiarze. Czas degustacji to ok. 60 - 70 min. Nie spieszyłem się.Tyle z niego zostało.



Uprzedzając pytania o tę piękną plenerową popielnicę. Oto ona (nie, nie chcę jej sprzedać haha):



hahaha

pozdrawiam

Jacek Uchryń
13-06-2009, 00:24
O proszę,bardzo fajnie się to czyta i ogląda.:gd:
Dzięki Jasiu,że Ci się chciało .
Miejsce zakupu to H-K?
Hm,wygląd i kolor pokrywy tego egzemplarza jakby to ująć,wręcz za ładny ;).
Barwa popiołu zawsze tak samo i w moich cygar wygląda.
Miał ktoś kiedyś jasny popiół przy tym cygarze?
Niuanse smakowo-zapachowe miewałem podobne,aczkolwiek bez torfu, ziemniaków,migdały zamienił bym na lekką gorycz młodego orzecha włoskiego, ale za to z dawką słodyczy aromatu łąk polnych(kwiaty,zioła,trawa,ziemia)
Trudno też nie odnieś się do złych egzemplarzy tych cygar,trochę się ich trafiło chyba nawet nazbyt trochę.
W moim przypadku,w smaku była to przede wszystkim ostrość wymieszana z kwasem,drapiący w gardło dym.
Kompletny brak tej delikatności i słodkości jaką potrafią prezentować te cygara,gdy są dobre.
Aromat, palonej skóry pochodzącej z starych znoszonych chodaków,
(kiedyś na wsiach robiło się porządkowe ogniska i leciało w ogień co popadnie),woń takiego ogniska nie była nigdy łatwa do wytrzymania.
Tak też czasem bywa z aromatem petit robusto i wtedy w imię zasady:po co się męczyć,cygaro szybko ląduje w popielnicy.

jasiu1234567890
13-06-2009, 00:33
Jacku, cygara są z HK i kilka egzemplarzy miałem z Akanu (6 sztuk)... co do aromatów... dla mnie to jest zawsze kwestia ktora sprawia mi pewien kłopot i wyłapanie tych niuansów wymaga pewnego skupienia. Co do tych mniej udanych egzemplarzy, dokładnie- ostrość, kwach, i drapanie w gardle, ja takich słabych egzemplarzy spaliłem ok. 6 szt.
Ale czy były to znoszone chodaki? nie wiem za mało chodaków wypaliłem żeby się odnieść hahaha. Najdziwniejsze jest to że z jednego pudełka trafiały się egzemplarze diametralnie różne.

pozdrawiam

radeqm
21-06-2009, 17:12
Mam bardzo złe doświadczenie z tymi cygarami kupionymi w HK.
Wrażenia smakowe bardzo trafnie opisane przez Jacka (chodaków też mało paliłem, ale nie wykluczam, że to ten aromat ;))
Piątkę kupioną kiedyś w TC wspominam niezwykle pozytywnie - fantastyczne walory smakowe skondensowane niewielkim formacie.
Nie wiem czy kwestia różnic w jakości jest spowodowana innymi źródłami pochodzenia tych cygar, czy po prostu późniejsze partie są gorsze. Będę miał okazję sprawdzić to niebawem - mam trókę HdM PR kupioną w TC jakieś 2 miesiące temu. Spalę i napiszę.

Pozdr.

r

Jacek Uchryń
02-03-2010, 12:24
Znalazłem coś co wzbudziło mój uśmiech na twarzy.
Jak to było kiedyś.
Patrząc na stosunek cena/jakość, cygaro to, można uznać za wybitne w kategorii małych cygar.
Ustępuje jedynie Cohibie Maduro Secretos, niewiele i tylko pod względem doznań smakowych, które jak wiemy są subiektywną oceną a jeśli chodzi o pozostałe cechy to ocena w CA
Hoyo Petit Robusto 93pkt.
Cohiba Maduro Secretos 92pkt.
Najwyższa ocena w kategorii małych cygar to
94pkt dla Montecristo petit edmundo, którego niestety nie paliłem, ale za to miałem okazje palić cygara które są bardzo powiązane z tą kubańską trójką a mianowicie Tatuaje Havana VI angeles 93pkt, stworzone pod nadzorem Jose Pepina Garcia z tytoni nikaraguańskich, piątkę zamyka Ashton VSG Tres Mystique 92pkt CA.
Uzupełnieniem tej piątki cygar do 5 cali długości, mogą być zaliczone, mniej znane cygara jak Bolivar Royal Corona 93pkt CA niestety nie daliście się namówić na kupno tych cygar,(dziś już nie byłoby z tym problemu :)) ale dzięki Koneserowi Cygar i giełdzie wymiany mam jeszcze 2szt .-Koneser dziękuje za umozliwienie mi wtedy poznania tych cygar

Zgadzam się,że wybitne cygaro, nie musi być drogie i lepiej aby nie było.
Przykładowo takie głośnie swego czasu God of Fire by Don Carlos za jedyne 25$ szt otrzymuje jedynie 90pkt CA kiepski odbiór u konsumenta a taka skromna Oliva Master Blends 2 za jedyne 11$ daje nam więcej przyjemnych doznań i 91pktCA.
Można by tak bawić się w tą wyliczankę dość długo,ale nie trzeba.


Warto jednak pamiętać, że cygaro wybitne to takie ,które nam smakuje a zarazem nie rujnuje kieszeni przy zakupie całego pudełka.Cygar wybitnych możemy mieć więcej niż jedno, lecz najpierw musimy troszkę wypalić tych cygar aby zdać sobie sprawę ,które cygara są dla nas naprawdę wybitnymi.
I to do dziś jest aktualne :)

Sporo się zmieniło od tamtej pory ,ale
zobaczmy bo jest okazja jak ceny się zmieniły
Hoyo de Monterrey Petit Robusto
Size: 4 x 50
Cena brutto: 24,60 zł/szt Akan
Last Factory Code is SOA AGO 07 / PSO AGO 07
Price: €104.00 EUR ~USD 152.46/ per box: 25 puroexpress

Last Factory Code is URO ENE 09
Price: €87.00 EUR ~USD 115.71 dość spory spadek ceny :thumbup: czyli jest lepiej.
A w Akan 26.50zł niby niewiele,ale jednak wzrost ceny.Skorzystałem z cenników tych samych sklepów,co przed dwoma laty.

To niejedyny przykład,że coraz trudniej jest zrozumieć polską rzeczywistość.
Dlaczego zawsze w Polsce rośnie to co powinno spadać i na odwrót :whatever:

Koneser
03-03-2010, 18:51
dziś już nie byłoby z tym problemu :)) ale dzięki Koneserowi Cygar i giełdzie wymiany mam jeszcze 2szt .-Koneser dziękuje za umozliwienie mi wtedy poznania tych cygar

Cała przyjemność po mojej stronie!

Pamiętam, że Ty również ciekawe cygara przysłałes mi do degustacji :)

Pozdrawiam